Ostatnie kilka lat to okres dynamicznego rozwoju rozwiązań chmurowych, które w niespełna 10 lat podbiły świat nowych technologii. Obecnie znacznie wykraczają poza podstawową funkcjonalność chmury obliczeniowej, czyli gromadzenie danych. Coraz więcej firm korzysta z potencjału chmury w celu zwiększenia efektywności działania oraz bezpieczeństwa rozwoju aplikacji i oprogramowania. Stąd właśnie wywodzi się strategia Cloud Native, która w połączeniu z własnymi zasobami IT pozwala zachować odpowiednią skalowalność i uzyskać zakładany rezultat.
Czym jest strategia Cloud Native?
Strategia Cloud Native polega na użyciu chmury do szybszego wprowadzania tworzonych rozwiązań na rynek oraz natychmiastowym reagowaniu na potrzeby użytkownika końcowego dzięki wykorzystaniu strategii rozproszonej infrastruktury. Jest to nowoczesne podejście do tworzenia oprogramowania i aplikacji, którego motywem przewodnim jest przede wszystkim elastyczność i uniwersalność.
Strategia doskonale sprawdza się w sytuacjach, kiedy zależy nam na stosunkowo wysokiej przenaszalności oprogramowania. Jest to również rozwiązanie, które warto wykorzystać w sytuacji, gdy posiadana obecnie infrastruktura nie umożliwia dalszego rozwoju. Wynika to z faktu, że Cloud Native umożliwia efektywne skalowanie poszczególnych modułów tworzonych aplikacji.
Dlaczego warto wykorzystać strategię Cloud Native?
Zastosowanie strategii Cloud Native sprawia, że wydolność infrastruktury IT staje się nieograniczona. W ten właśnie sposób działają obecnie m.in. serwisy streamingowe, media społecznościowe, czy wszystkie usługi, od których wymagana jest natychmiastowa reakcja. Przyzwyczaiły one swoich użytkowników do oferowanej niezawodności, która jest możliwa dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej. W związku z tym należy zdać sobie sprawę z tego, że chcąc zdobyć przewagę nad konkurencją należy zagwarantować odpowiednią niezawodność, łatwiejsze zarządzanie rozwojem oraz efektywniejsze wprowadzanie produktów na rynek. Wszystko to jest możliwe właśnie dzięki wdrożeniu strategii Cloud Native.
Jak zbudowana jest infrastruktura aplikacji Cloud Native?
Eksperci zgodnie prognozują, że w ciągu kilku najbliższych lat około 3/4 aplikacji przeniesie się do chmury obliczeniowej. W związku z tym już teraz warto poznać infrastrukturę, w której one powstają. Aplikacje Cloud Native tworzone są na zasadzie mikrousług, czyli licznych i niezależnych od siebie elementów. Tego typu podejście umożliwia zwiększenie efektywności ich rozwijania oraz dodawania im nowych funkcjonalności. Cloud Native pozwala tworzyć aplikacje dzięki wykorzystaniu usług, które umieszczone są w kontenerach i pozwalają na elastyczne zarządzanie procesami wdrażania.
Tworzenie oprogramowania przy wykorzystaniu mikrousług pozwala również w prostszy sposób eliminować jego potencjalne błędy. W sytuacji, gdy po wypuszczeniu aplikacji na rynek pojawią się informacje o występujących w nich błędach możliwa jest modyfikacja wyłącznie tego elementu lub funkcjonalności, który nie działa poprawnie. W odróżnieniu od architektury monolitycznej nie zachodzi konieczność modyfikowania elementu jednej, dużej całości. Wykorzystanie idei utrzymywania aplikacji w rozproszonym środowisku pozwala w praktycznie nieograniczony sposób rozbudowywać i doskonalić konkretne mikrousługi, eliminując jednocześnie ryzyko zaburzenia stabilności aplikacji jako całości.
Funkcje bezserwerowe – redukcja firmowych kosztów
Dzięki wykorzystaniu modelu FaaS (Function as a Service) możliwe jest tworzenie skalowalnego i bezpiecznego oprogramowania bez konieczności budowania infrastruktury sieciowej i serwerowej. Dzięki temu można w stu procentach skupić się na kodzie i funkcjonalności aplikacji. W tym miejscu pojawia się również oszczędność, ponieważ korzystanie z tego typu aplikacji rozliczane jest w oparciu o to, ile razy uruchomiono daną funkcję. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ budowa i utrzymanie działających nieustannie serwerów wiąże się z ponoszeniem ogromnych kosztów. Ich redukcja jest możliwa dzięki wykorzystaniu rozwiązań chmurowych, ponieważ koszt wykorzystania skomplikowanej aplikacji w okresach mniejszej aktywności użytkowników może być niewielki.
Korzyści wynikające z Cloud Native
Jakie korzyści przynosi Cloud Native? Co oprócz oszczędności wynikających z braku konieczności utrzymywania serwerów? Przede wszystkim Cloud Native to gwarancja szybkiego procesu wdrożenia aplikacji oraz jej skalowania zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami. Ogromną zaletą jest również możliwość błyskawicznego reagowania na pojawiające się problemy z daną funkcjonalnością aplikacji, a także jej modyfikacje bez negatywnego wpływu na działanie innych mikrousług.
Podkreślić należy również fakt, że Cloud Native może być dopiero początkiem, ponieważ aplikacje można skutecznie wzbogacać o technologie takie jak internet rzeczy czy SI(AI). Warto też zaznaczyć, że praca z aplikacjami Cloud Native wymaga właściwej organizacji pracy oraz umiejętności zarządzania aplikacją jako całością.
Model Cloud Native jest z powodzeniem wykorzystywany przez największe firmy technologiczne, które już dawno dostrzegły jego potencjał. W związku z tym należy rozważyć wykorzystanie go również w swojej firmie, ponieważ może to być impuls do jej rozwoju i wdrożenia innowacyjności, którą docenią klienci.
O bezpieczeństwie systemach ERP można przeczytać tutaj: Bezpieczeństwo danych w systemach ERP, czyli jak zabezpieczyć niezwykle ważne firmowe dane?.