Czym jest hosting i serwer? To musisz wiedzieć o hostingu

czym jest hosting i serwer to musisz wiedziec o hostingu

Hostem jest dowolna maszyna, często komputer, która wymienia lub udostępnia usługi sieciowe poprzez sieć komputerową. Dodatkowo musi ona posiadać swój własny adres IP.

Czym jednak jest hosting internetowy i co warto o nim wiedzieć? Wiele osób, stawiających swoje pierwsze kroki w Internecie, zastanawia się, co dokładnie oznaczają te pojęcia. Czy wiedząc już, co to jest host łatwiej będzie zrozumieć pozostałe określenia?

Hosting – co to jest?

Chociaż wydaje się, jakoby pojęcie usługi hostingowej było czymś niezwykle skomplikowanym, to jednak okazuje się, że definicja jest bardzo prosta.

Usługa hostingowa jest bowiem niczym więcej, aniżeli udostępnieniem miejsca na serwerze. Dzięki temu możliwe jest przesyłanie na stronę internetową treści. Serwer jest z kolei komputerem – nieco bardziej zaawansowanym od tego, który większość posiada w domu. Jego zadaniem jest praca bez przerwy – w dzień i w nocy, aby możliwe było działanie stron internetowych, które są przez niego obsługiwane. Jeśli serwer przestanie działać – wraz z nim przestaną być dostępne witryny, które dzierżawią na nim miejsce.

Czy warto korzystać z darmowych rozwiązań?

Wiedząc, czym jest hosting, łatwiej będzie zrozumieć, dlaczego warto w niego zainwestować. W sieci często można znaleźć reklamy darmowego hostingu. Chociaż wszystko, co darmowe, znajdzie swoich zwolenników, to warto pamiętać o ograniczeniach, jakie niosą za sobą darmowe usługi hostingowe. Nie bez powodu bowiem znajdują się osoby, które gotowe są płacić nawet do kilku tysięcy rocznie za hostowanie strony internetowej.

Płatne usługi hostingu dają pewność, że strona zawsze będzie działać. Korzystając z tych darmowych, skazujemy się więc nie tylko na obecność reklam, ale również wolne wczytywanie witryny, a także ograniczenia w ilości danych, jakie można przesłać na stronę.

Serwer hostingowy – jak wybrać najlepszy?

Niezwykle ważne jest, aby wyboru host usługi dokonać świadomie. Na początku warto zastanowić się, czy bardziej opłaca się wybrać usługę, której cena ustalana jest na podstawie miejsca na serwerze, czy też taką, która rozlicza klienta od ilości odwiedzin na stronie.

Ceny za serwery potrafią być zupełnie różne, ale podstawowy, dobry na początek hosting, można już nabyć w kwocie kilkunastu złotych miesięcznie. Im bardziej skomplikowana jest strona internetowa, tym wyższe będą musiały być parametry hostingu.

Warto również zwrócić uwagę na opinie, które cechują konkretne firmy, udostępniające usługi hostingowe. Każda firma posiada przynajmniej jedną osobę, jaką jest administrator serwerów, którego zadaniem jest opiekowanie się infrastrukturą serwerową klientów. Za lepszą opiekę, często będzie trzeba zapłacić więcej.

Warto jednak pamiętać, że pomoc administratora może być często nieoceniona – pracownik ten bowiem czuwa przez całą dobę i w każdej chwili jest gotów zapewnić pomoc, jeśli taka będzie potrzebna.

Wiedząc już, co to jest hosting, łatwiej będzie zrozumieć, jak funkcjonują strony internetowe i w jaki sposób można sprawić, aby działały sprawniej.

Udostępnij