Jak sprawdzić model laptopa?

jak sprawdzic model laptopa

 

Bądźmy szczerzy – nie każdy czytający ten artykuł jest ekspertem komputerowym. Wielu z nas uświadamia sobie to szczególnie boleśnie w chwili, gdy ich laptop się popsuje. A w czasie wizyty w serwisie przypominamy sobie jeszcze z przerażeniem, że… nawet nie wiemy, jak dokładnie nazywa się nasz laptop! Pracownikowi serwisu nie wystarcza podanie nazwy marki – interesuje go, jaki konkretnie model Asusa, Della czy Lenovo położyliśmy właśnie przed nim na biurku…

Przeczytaj nasz artykuł, aby wiedzieć, jakich wyjaśnień udzielać w takiej sytuacji. Jak sprawdzić model laptopa? Lub, mówiąc inaczej – jak sprawdzić nazwę laptopa? Odpowiadamy poniżej!

Zobacz również: Nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz co zrobić

Jak sprawdzić, jaki mam model laptopa?

Najprostszą metodą znalezienia odpowiedzi na to, jaki konkretnie model laptopa posiadamy, jest odnalezienie faktury lub paragonu jego zakupu. Powinniśmy znaleźć na niej nie tylko, jaki konkretnie model komputera posiadamy, ale znaleźć też wiele innych informacji o laptopie.

Co jednak, kiedy nie posiadamy już faktury czy paragonu, bo po prostu je wyrzuciliśmy? Jak wtedy sprawdzić model laptopa?

Ta zagadka ma proste rozwiązanie!

Odwróć swój laptop do góry nogami. Większość modeli tych przenośnych komputerów ma na tylnej części obudowy naklejkę lub nadruk producenta z podstawowymi danymi technicznymi – w tym pełną nazwą modelu posiadanego przez nas sprzętu.

Nie widzę nazwy modelu na tylnej obudowie…

Niestety, wciąż nie wszyscy producenci umieszczają na tylnej naklejce lub nadruku nazwę modelu. Jak sprawdzić dane laptopa w takiej sytuacji?

Informacja o modelu laptopa musi być obligatoryjnie umieszczona na wewnętrznej tabliczce znamionowej pod baterią. W celu dotarcia do tej tabliczki należy z pomocą śrubokręta zdjąć tylną część obudowy, ostrożnie unieść baterię i odczytać interesujące nas dane.

Co mają jednak zrobić osoby, które nie chcą lub nie umieją wyciągnąć baterii?

Zobacz również: Touchpad nie działa? Zobacz jak włączyć touchpad w laptopie

Wykorzystaj inteligencję swojego Windowsa!

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy do spraw techniki podchodzą z dużym dystansem! Jeśli na Twoim komputerze zainstalowałeś system operacyjny Windows 10 lub wyższy, możesz z jego pomocą łatwo znaleźć model swojego laptopa. Ten sposób działa także w przypadku komputerów stacjonarnych. Jak sprawdzić, jaki mam komputer, wykorzystując system operacyjny? Opisujemy poniżej!

Sposób pierwszy

 1. Wejdź w “Panel sterowania” w pasku wyszukiwania.
 2. W wyświetlonym oknie kliknij zakładkę „System i zabezpieczenia”.
 3. W nowym oknie wybierz „System”.
 4. Uzyskasz dostęp do danych technicznych laptopa, w tym do dokładnej nazwy jego modelu.

Sposób drugi

 1. Naciśnij jednocześnie przyciski „Windows” i “R”. Spowoduje to pojawienie się ekranu „uruchom”.
 2. W wyświetlonym ekranie wpisz komendę „cmd” i kliknij “Ok”.
 3. W kolejnym okienku wklej poniższą komendę: “wmic baseboard get product,manufacturer,version,serialnumber” i kliknij “Enter”.
 4. Wyświetli Ci się dokładna nazwa Twojego laptopa!

Sposób trzeci

Ten sposób działa tylko w nowszych wersjach Windowsa.

 1. Naciśnij jednocześnie przyciski „Windows” i “R”. Spowoduje to pojawienie się ekranu „uruchom”.
 2. Na wyświetlonym ekranie wpisz „msinfo32” i kliknij.
 3. Uruchomisz aplikację informacji o systemie.
 4. Wybierz w niej wiersz „system model”. Wyświetli Ci się wtedy nazwa twojego laptopa lub komputera.

Zobacz również: Jak sprawdzić hasło do wifi na komputerze

Jak znaleźć model laptopa w BIOS?

BIOS to system wyjścia-wejścia, uruchamiany na samym początku, zaraz po włączeniu komputera. Zależnie od modelu Twojego laptopa, jeśli po jego włączeniu naciśniesz klawisze “F2” lub “ESC”, otowrzysz tzw. ekran startowy BIOS. Wybierz na nim zakładkę “Main– System Summary”. To właśnie w niej kryje się nazwa Twojego laptopa!

Jak jeszcze sprawdzić, jaki mam laptop?

Ostatnią metodą, jaką Ci podpowiemy, jest skorzystanie z zewnętrznej aplikacji lub strony. W Internecie bez problemu można znaleźć specjalny program, który sprawdzi nazwę laptopa za Ciebie!

Udostępnij