Jak naprawić błąd “Serwer DNS nie odpowiada”?

jak naprawic blad serwer dns nie odpowiada

Błąd “Serwer DNS nie odpowiada” pojawia się w momencie, gdy Twoja przeglądarka internetowa nie jest w stanie połączyć się z siecią. Może być wiele powodów, dla których ów błąd wyświetla się na monitorze komputera: od niezaktualizowanego systemu operacyjnego, aż po błędnie skonfigurowany router. Sposób naprawy błędnego serwera DNS zależy od przyczyny jego występowania. W tym poradniku pokażemy Ci najpopularniejsze rozwiązania błędów związanych z serwerem DNS oraz wskażemy Ci ich przyczyny.

Czym w ogóle są serwery DNS?

DNS jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego, który w luźnym tłumaczeniu oznacza “system nazwy domeny” (domain name system). Jest to proces odbywający się w Twoim systemie operacyjnym za każdym razem, gdy łączysz się z siecią – przekształca on znaki alfanumeryczne zrozumiałe tylko dla żywego człowieka na czytelne dla komputerów adresy IP.

Każda operacja wykonywana przy użyciu sieci Internetowej wymaga posługiwania się adresem IP, który powstaje w wyniku “przekształcenia” nazwy domeny strony. Jeśli owe przekształcenie z jakiegoś powodu jest niewykonywalne, komputer zwróci dobrze znany Ci błąd o nazwie “Serwer DNS nie odpowiada”.

“Nie działa serwer DNS” – rozwiązywanie problemów

Irytującego błędu można pozbyć się na wiele sposobów – najpierw należy jednak zdiagnozować, gdzie leży źródło powodujące problem. W tym miejscu warto zaznaczyć, abyś nie zaczynał od praktyki, jaką jest zmiana adresu serwera DNS, gdyż jest to operacja, której powinno dokonywać się w ostateczności.

Przyczyny błędów serwerów DNS

Do głównych przyczyn powodujących błędy związane z adresami DNS należy zaliczyć między innymi błędy katalogowe systemu operacyjnego, błędnie skonfigurowany router, lub nawet niezaktualizowana wersja przeglądarki stron internetowych.

Najpierw sprawdź te rozwiązania

Na samym początku warto skorzystać z rozwiązań, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trywialne:

Zmiana przeglądarki internetowej

Zacznij od najprostszej czynności, jaką jest zmiana przeglądarki i sprawdzenie, czy problem występuje również w niej – z całą pewnością posiadasz więcej niż jedną przeglądarkę internetową zainstalowaną na swoim komputerze.

Wyłączenie zapory antywirusowej

Jeśli to nie przyniesie skutku, wówczas będziesz musiał zmienić ustawienia zapory systemowej (tak zwany firewall) – najlepiej będzie całkowicie ją wyłączyć na czas przeprowadzania testów.

Ponowne uruchomienie lub reset routera

Ostatnimi czynnościami jest ponowne uruchomienie routera (poprzez odłączenie go z prądu na czas około 10-15 sekund oraz ponowne podłączenie) lub też całkowity jest reset – jednak w tym przypadku powinieneś zachować ostrożność, gdyż ponowna konfiguracja niektórych routerów może być skomplikowana.

Alternatywny serwer DNS – jak wybrać inny serwer?

Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie przyniósł zamierzonego skutku, wówczas prawdopodobnie konieczna będzie zmiana serwera DNS.

Dlaczego? W skrócie: istnieje coś takiego, jak “preferowany serwer DNS” dla danego urządzenia. Bardzo często jest on ustawiany automatycznie przez dostawcę usług internetowych – jednak równie często bywa on zawodny. W takim razie należy zmienić go ręcznie.

Istnieje wiele sposobów, aby tego dokonać, w tym przy pomocy ustawień wewnętrznych routera lub też programu komputerowego PowerShell.

Naszym zdaniem jednak najszybszą oraz najpewniejszą opcją będzie ustawienie nowego serwera DNS za pomocą systemowego wiersza poleceń.

Adresy DNS i ich zmiana za pomocą wiersza poleceń Windows

Abyś zarządzał serwerem DNS z poziomu wiersza poleceń systemu Windows, wystarczy, że wykonasz poniższe czynności:

  1. Uruchom wiersz poleceń systemu Windows za pomocą skrótu klawiszowego “przycisk windows” + “r” oraz wpisz w pasku wyszukiwania komendę “cmd“.
  2. Wpisz do wiersza poleceń następującą frazę: “netsh interface show interface“. Zapamiętaj nazwę, która pojawi się pod sekcją “Interface Name“.
  3. Wpisz kolejne dwie komendy do wiersza: “netsh interface ip add dns name = “TwojaNazwaSieci” addr = 8.8.8.8 index = 1” oraz “netsh interface ip add dns name = “TwojaNazwaSieci” addr = 8.8.4.4 index = 2“, przy czym każde pole “TwojaNazwaSieci” podmień nazwą, którą zapamiętałeś z podpunktu drugiego.

Co to zmienia? Otóż od tego momentu Twoimi domyślnymi serwerami DNS zostaną te o adresie 8.8.8.8 oraz 8.8.4.4 – są to oficjalne adresy serwerów DNS platformy Google, z których korzysta znaczna większość urządzeń.

“Serwer DNS nie odpowiada” – wiesz już, jak naprawić ten błąd

Jak sam widzisz, w większości przypadków wystarczy najprostsza zmiana przeglądarki internetowej, ustawień zapory antywirusowej, lub też reset routera, aby pozbyć się uciążliwego problemu.

Jeśli to nie wystarczy – będziesz musiał wpisać do wiersza poleceń trzy komendy, a błąd powinien zniknąć.

Jeżeli jednak wykonałeś wszystko zgodnie z powyższym poradnikiem, a problem nadal się nie rozwiązał – wówczas najrozsądniej będzie skontaktować się ze swoim dostawcą Internetu lub mobilną pomocą komputerową.

Udostępnij