Zagrożenia w Internecie – czyli co czyha na Ciebie w sieci?

zagrozenia w internecie czyli co czyha na ciebie w sieci

Internet stał się już nieodłącznym elementem codziennego życia wielu osób. Dzięki niemu możesz uzyskać dostęp do praktycznie nieograniczonej wiedzy pochodzącej z przestrzeni całego globu. To właśnie za pomocą Internetu możesz poruszać się po portalach społecznościowych czy też serwisach poświęconych rozrywce. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę ze skali zagrożeń, jakie mogą przytrafić się podczas prostego surfowania po sieci. Na niebezpieczeństwa narażone są najbardziej najmłodsi oraz najstarsi użytkownicy, jednak ofiarą cyberprzestępstw może stać się każdy. Jeśli na co dzień korzystasz z Internetu Ty lub Twoi najbliżsi – koniecznie sprawdź, na co powinieneś uważać najbardziej. Może uchronić Cię to przed wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Przede wszystkim – wirusy komputerowe

Każdy z nas spotkał się kiedyś z terminem “wirus komputerowy”. Dla wielu jednak temat ten pozostaje jednak jedynie fikcją, bo przecież “nie robię na komputerze nic, co mogłoby wywołać wirusy”. Prawda jest jednak taka, że nawet proste przeglądanie poczty mailowej może wprowadzić na Twoje urządzenie złośliwe oprogramowanie. Jak to możliwe?

Skąd biorą się wirusy komputerowe?

Wirus komputerowy może przedostać się na Twoje urządzenie poprzez pliki pobierane z Internetu. Może to być “zpiracona” gra komputerowa lub też film z nielegalnego źródła. Czy wystarczy zatem unikać pobierania rzeczy z nierzetelnych źródeł? Niestety nie.

Wirusy komputerowe ewoluują – tak samo jak sposób ich implementacji na urządzenia.

Pamiętaj! Czasem zainfekowany plik zaczyna pobierać się samoistnie poprzez samo wejście na nieodpowiednią stronę internetową (np. link podany w niebezpiecznej wiadomości mailowej).

Zobacz również: Jaki program antywirusowy na telefon wybrać?

Jak uchronić się przed wirusami komputerowymi?

W większości przypadków zupełnie wystarczający powinien okazać się dobrej jakości antywirus komputerowy. Ważne, aby oprócz opcji skanowania, był on wyposażony również w ochronę w czasie rzeczywistym, dzięki czemu żaden wirus nie przedostanie się na Twoje urządzenie “po kryjomu”.

O ile dzisiejsze antywirusy wykazują się bardzo dużą skutecznością, o tyle nic nie będzie w stanie zastąpić zwykłego, zdrowego rozsądku:

Pamiętaj! nie poruszaj się po podejrzanych stronach internetowych i nie pobieraj plików z niezaufanych źródeł.

Jakie szkody mogą wyrządzić wirusy komputerowe?

Wirusy komputerową są w stanie wyrządzić różne szkody, w zależności od ich rodzaju:

  1. Niezaprzeczalnie najbardziej niebezpiecznymi z nich jest oprogramowanie szpiegujące, tak zwane spyware. Służy ono do podglądania aktywności użytkownika, w tym wpisywanych przez niego haseł oraz innych prywatnych danych.
  2. Kolejnym typem wirusa jest ransomware – blokuje on dostęp do urządzenia. Bardzo często zdjęcie blokady uzależnione jest od wpłaty “okupu” na konto bankowe cyberprzestępcy.
  3. Uciążliwe są także tak zwane “robaki komputerowe” oraz “adware” – jednak nie są one aż tak niebezpieczne, jak dwa poprzednie, a ich działanie często ogranicza się do pokazywania użytkownikowi irytujących reklam.

Cyberprzestępstwo – przestępcy w sieci

Zagrożenia czyhają na każdym kroku – i to nie tylko pod postacią wirusów komputerowych. Bardzo duży odsetek niebezpieczeństw internetowych stanowią bowiem inni ludzie – tak zwani cyberprzestępcy. Mogę oni wyrządzić Ci takie same krzywdy, jak podczas bezpośredniego kontaktu na ulicy.

Wyłudzanie danych osobistych

Bardzo niebezpieczne są osoby, które próbują wyłudzać dane osobiste. Ich głównym miejscem działania są komunikatory internetowe (zwykle na różnych serwisach społecznościowych). Pół biedy, jeśli ktoś zdobędzie jedynie Twoje imię, nazwisko, oraz datę urodzenia. Sytuacja staje się znacznie gorsza, jeśli w grę wchodzi adres zamieszkania oraz dane do konta bankowego.

Zobacz również: Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?

Przebywając na mediach społecznościowych zawsze musisz zwracać uwagę na to, kto się z Tobą kontaktuje.

Pamiętaj! Nigdy nie podawaj swoich haseł oraz innych danych personalnych – a jeśli ktoś usilnie próbuje je od ciebie wydobyć, koniecznie zgłoś tę osobę. Media społecznościowe, mimo swojej kolorowej otoczki, mogą nieść za sobą w pełni realne zagrożenie.

Dodatkowe informacje:

Groźby internetowe

Bardzo często działalność cyberprzestępców nie ogranicza się tylko do wyłudzenia danych osobowych oraz rozprzestrzenienia ich. Niestety, każdego roku wiele osób otrzymuje wiadomości żądające okupu pod pretekstem ukazania światu kompromitujących materiałów lub nawet wyrządzenia krzywdy fizycznej.

Pamiętaj! aby w takim przypadku nigdy nie przekazywać środków finansowych oprawcy – doprowadzi to tylko i wyłącznie do zaostrzenia problemu! Powinieneś jak najszybciej zgłaszać wszystkich użytkowników sieci, którzy próbują wyłudzić od Ciebie prawdziwe pieniądze.

Aby ustrzec się zarówno przed wyłudzaniem danych osobowych, jak i znacznie poważniejszymi groźbami internetowymi – powinieneś unikać podawania swojej prawdziwej tożsamości na niezaufanych serwisach.

Internet i wiele odmian jego niebezpieczeństw

O ile wirusy komputerowe oraz cyberprzestępcy stanowią największe zagrożenia, których możesz doświadczyć podczas poruszania się w sieci, o tyle niebezpieczeństw jest znacznie więcej, takich jak przykładowo: mowa nienawiści, fake-newsy, oraz siecioholizm.

Pamiętaj!, że zasady korzystania z sieci NIE SĄ po to, aby je łamać – uważaj na wszystkie nieodpowiednie treści, wysyłanie intymnych zdjęć, oraz dzielenie się osobistymi informacjami – nigdy bowiem nie będziesz miał pewności, kto znajduje się po drugiej stronie monitora.

Innymi słowy: stosuj te same zasady odpowiedniej ochrony osobistej, jakich używasz na co dzień w realnym świecie – żyjemy bowiem w czasach, w których granica między Internetem a rzeczywistością zaciera się coraz bardziej.

Udostępnij