Office od trzech dekad pozostaje flagowym produktem firmy Microsoft, adresowanym zarówno do odbiorcy biznesowego, jak i domowego. Zatem nic dziwnego, że co kilka lat na rynku pojawia się nowa wersja pakietu Office. Żeby było ciekawiej, ma on jeszcze alternatywę w postaci usługi Microsoft 365. Czym się one różnią? Którą warto wybrać? Na te i więcej pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższych akapitach.
Microsoft 365 czy Office 2019 – najważniejsze różnice
Idea stojąca za Office 2019 oraz Microsoft 365 jest identyczna – oba produkty to pakiety najpopularniejszych aplikacji biurowych. Na czym zatem polegają różnice? Jest ich całkiem sporo, ale do kluczowych należy wymienić ilości oferowanych narzędzi i funkcji, a także sposób udostępniania obu produktów dla użytkownika końcowego. Inaczej wygląda także sposób opłacania licencji, okres jej trwania, a także liczba urządzeń, na których możemy korzystać z wybranego pakietu biurowego.
Office na zawsze, czyli klasyk Microsoft Office 2019 w pigułce
Pakiet Office 2019 to jednorazowy zakup, z tytułu którego nie ponosimy dodatkowych kosztów w przyszłości. Tego typu licencja obejmuje ważne aktualizacje zabezpieczeń, ale użytkownik nie będzie otrzymywać w przyszłości nowych funkcji pojawiających się wraz z następnymi wariantami programów biurowych giganta z Redmond. Jeśli chcemy z nich skorzystać, konieczne będzie kupno nowszego Microsoft Office. Natomiast w przypadku pomocy technicznej dostępna jest tylko 60-dniowa usługa dotycząca instalacji produktu.
Jakie narzędzia wchodzą w skład Microsoft Office 2019? To już zależy od wybranego pakietu. Na ten przykład, najbardziej bazowy Dla Użytkowników Domowych i Uczniów (Home & Student) oferuje programy Word, Excel, PowerPoint i OneNote. Sięgając po opcję dla Użytkownika Domowego i Małych Firm (Home & Business) dostajemy w bonusie Outlook. Natomiast najbogatszy Professional uzupełnia pakiet o aplikacje Access i Publisher.
Korzystaj z aplikacji chmurowych dzięki usłudze Microsoft 365
Aplikacje w chmurze od lat podbijają rynek. Nic dziwnego, ponieważ niosą ze sobą sporo korzyści dla potencjalnego użytkownika – choćby natychmiastowy dostęp do najnowszych aktualizacji oprogramowania. Na tej fali popłynął również Microsoft, wprowadzając Office 365. Z czasem usługa została przemianowana na Microsoft 365.
Na pierwszy rzut oka nie różni się ona od typowego Office. Są to jednak pozory. Tym razem w ramach jednej subskrypcji otrzymujemy regularnie poprawki bezpieczeństwa oraz najnowsze funkcje, na które nie mogą liczyć właściciele „zwykłego” Office. Do tego, o ile z Office 2019 instalujemy na komputerze PC, tak Microsoft 365 uruchomimy nawet na urządzeniach mobilnych lub komputerach Mac.
Ogółem całość usługi zasadniczo w dużej mierze bazuje na chmurze OneDrive. Dzięki temu otrzymujemy dostęp do naszych narzędzi, a także dokumentów z dowolnego miejsca oraz urządzenia, o ile posiadamy stabilny dostęp do Internetu. Z tego tytułu każdy użytkownik usługi 365 otrzymuje 1 TB miejsca na dokumenty, zdjęcia i dowolne inne pliki w usłudze OneDrive. Oczywiście wciąż posiadamy możliwość zapisywania dokumentów lokalnie.
Licencja wieczysta czy subskrypcja – co lepsze?
Chcąc aktywować produkty w obu przypadkach, musimy posiadać konto Microsoft, co dla użytkowników Windows 10 czy 11 nie jest żadną nowiną. Microsoft Office 2019 funkcjonuje w modelu licencji wieczystej, czyli za pakiet płacimy raz. Po aktywacji produktu i zainstalowaniu wybranych aplikacji użytkujemy je bezterminowo. Wadą tego rozwiązania będzie brak aktualizacji w postaci nowych funkcji pojawiających się w programach pokroju Excel lub PowerPoint. Do tego ograniczmy się do pracy wyłącznie na jednym komputerze.
Microsoft 365 nabywamy poprzez roczną subskrypcję. W ramach okresu rozliczeniowego istnieje także miesięczny abonament. Wysokość opłat zależy od tego, na jaki pakiet zdecyduje się użytkownik – zarówno domowy, jak i biznesowy. W przeciwieństwie do Microsoft Office 2019 w ramach abonamentu użytkownicy otrzymują szereg funkcjonalności, a także rozbudowane wsparcie techniczne dostępne przez cały okres trwania subskrypcji. Do tego nie musimy pracować wyłącznie na jednym urządzeniu. Przykładowo wariant Family to świetne rozwiązanie dla 2 do 6 osób pracujących jednocześnie.
Teoretycznie od przybytku głowa nie boli, ale jeśli potrzebujemy tylko Word lub Excel to abonament okazuje się dość kosztowną zabawą. Należy także podkreślić, że jeśli nie przedłużymy swojej subskrypcji, to użytkujemy dalej z aplikacji przez 30 dni, aż do ich wygaśnięcia. Powinien to być wystarczający czas na lokalną archiwizację plików, ponieważ po 90 dniach wszystkie dane zostaną usunięte bezpowrotnie z chmury przez Microsoft.
Microsoft 365 czy 2019: który „Office” wybrać?
Pakiety Office 2019 i Microsoft 365 zasadniczo skrojono pod dwie różne grupy odbiorców. Po który produkt firmy Microsoft powinniście sięgnąć? Na decyzję wpływa sporo czynników, bo choćby w przypadku biznesu są to rozmiar firmy czy też ogólny charakter działalności.
Bazując na usłudze OneDrive otrzymujemy zróżnicowane portfolio narzędzi, gdzie możemy pracować na więcej niż jednym urządzeniu. Łatwość udostępniania czy organizowania dużych projektów przemówi do przedsiębiorstw działających w modelu hybrydowym lub zdalnym, silnie stawiających na pracę zespołową. Natomiast w przypadku domu w ramach jednej subskrypcji możemy udostępnić narzędzia dla kilku osób – np. uczniów czy studentów a po zakończeniu nauki zrezygnować z dalszej usługi.
A co jeśli potrzebujemy wyłącznie podstawowych narzędzi Word czy Excel a do tego działamy w warunkach słabej infrastruktury sieciowej? Jeśli ograniczamy się wyłącznie do podstawowej funkcjonalności i realizowania zadań lokalnie na swoim komputerze, to Microsoft Office 2019 będzie lepszą opcją. Do tego zakup podstawowego Office dla jednej czy dwóch osób może okazać się inwestycją tańszą. Dlatego klasyczny produkt firmy Microsoft często gości na maszynach użytkowników domowych, uczniów i studentów oraz małych przedsiębiorców pracujących wyłącznie stacjonarnie.
Gdzie i jak kupić Office 2021 oraz Microsoft 365?
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami na produkty firmy Microsoft w sklepie Soft360.pl. Dzięki licencjom ESD klient otrzymuje kod do aktywacji licencji w momencie zaksięgowania płatności. Nie czekając, można przejść do aktywacji i pobierania aplikacji z serwerów Microsoftu na swój komputer.