Adres e-mail to zdecydowana podstawa funkcjonowania w zdigitalizowanym środowisku. Aby wykonać wiele czynności online, poczynając od zakupów, na zakładaniu konta w portalach społecznościowych kończąc, wymagane jest posługiwanie się skrzynką mailową.
Często decydujemy się na założenie konta e-mail na losowej stronie. Warto jednak zwrócić uwagę na ofertę kilku witryn online i wybrać najdogodniejszą ofertę. Nierzadko zadajemy sobie pytanie pt. “Jak zmienić e-mail?”, “Którą stronę wybrać?” Z tego powodu w tym artykule prezentujemy trzy odmienne skrzynki online.
Zobacz również: Małpa znak – jak napisać i co oznacza?
Jak założyć e-mail i na co zwrócić uwagę w wyborze skrzynki?
Aby założyć e-mail, należy zarejestrować się na danej stronie, podając podstawowe informacje personalne.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że skrzynki pocztowe nie różnią się od siebie w żaden sposób. Nie jest to jednak prawdą. W rzeczywistości, skrzynki oferowane przez popularne witryny internetowe posiadają zróżnicowane ustawienia. Oznacza to, iż każda strona ma inny filtr SPAM-u. Filtrowanie niepotrzebnych i uciążliwych wiadomości online może w dużej mierze zaważyć na wygodzie i sprawności korzystania ze skrzynki.
Dobór pozostałych czynników to sprawa bardzo indywidualna. Niektórzy z nas przechowują maile, nie usuwając ich na bieżąco z różnych powodów. Jeśli mamy tendencję do archiwizowania wiadomości, warto zwrócić uwagę na to, która skrzynka oferuje dużą pojemność.
Jeżeli często przesyłamy załączniki pocztą, a adres mailowy służy nam do wymieniania różnego rodzaju dokumentów, należy, przy wyborze witryny, kierować się maksymalną dopuszczalną wielkością załączników. Te bardzo się różnią, a niektóre skrzynki dopuszczają nawet 20MB załączników.
Gmail – najpopularniejszy serwis
Większość osób mieszkających w Polsce posiada adres mailowy w skrzynce Gmail. Tym samym, jest to najpopularniejszy serwis online, służący zarówno pracownikom korporacyjnym, jak i studentom i nauczycielom akademickim. Nic dziwnego, gdyż skrzynka jest bardzo prosta w obsłudze i posiada skuteczne filtry SPAMu.
Największą wadą Gmaila jest analizowanie treści wiadomości online poprzez specjale boty. Weryfikacji ulega cała treść wiadomości i na podstawie wymienianych informacji, dopasowane są do nas reklamy sponsorowane. Dla niektórych jest to znacząca wada, która skutecznie zniechęca do założenia tam skrzynki. Jednakże są osoby, którym fakt ten zupełnie nie przeszkadza, cenią natomiast skrzynkę Google za funkcjonalność i ogólny design.
ProtonMail – bezpieczeństwo danych
Podstawową zaletą ProtonMail jest ulokowanie siedziby firmy w Szwajcarii, a więc w kraju nieobjętym jurysdykcjami Unii Europejskiej. Z tego względu, zapewniona jest prawie całkowita anonimowość. Ponadto, nie analizuje wiadomości, gdyż każdy mail jest odpowiednio szyfrowany.
Wadą skrzynki jest konieczność wykupienia płatnej subskrypcji podczas intensywnego użytkowania. Darmowa wersja pozwala bowiem na wysłanie 150 maili dzienne, a maksymalny rozmiar załącznika nie może przekroczyć 500MB.
Yahoo Mail – dlaczego jest tak mało popularna w Polsce?
Yahoo jest bardzo mało popularne w naszym kraju, jednakże oferuje ciekawą ofertę zakładania tymczasowych maili, z których nie będziemy korzystać w przyszłości. Jest to świetna oferta dla osób, które chcą szybko założyć skrzynkę e-mail w określonym celu i nie wiążą z nią przyszłości.
Podsumowanie – jak założyć e-mail za darmo?
Aby założyć e-mail za darmo należy zarejestrować się na wybraną skrzynkę, podając podstawowe dane o sobie i wybierając hasło. Należy zaznaczyć, że istotne jest wybranie skomplikowanego hasła, aby w przyszłości nie doszło do włamania. Ponadto, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie pt. “Gdzie założyć e-mail?”, gdyż każda skrzynka ma swoje wady i zalety.