Komputer stacjonarny czy laptop?

komputer stacjonarny czy laptop

Niezwykle częstą wątpliwością wśród kupujących komputer jest kwestia wyboru – komputer stacjonarny czy laptop? Oba te rozwiązania posiadają szereg wad oraz zalet, jednak najlepszy wybór będzie oparty o nasze indywidualne preferencje, kluczowe parametry urządzenia, a także to, jaki sposób użytkowania komputera preferujemy. Kluczową kwestią, którą należy rozważyć przed zakupem jest to, czy istnieje konieczność, aby komputer był przenośny, a także do czego będzie nam służył – przeglądania Internetu czy grania w wymagające gry.

Komputery stacjonarne – wady oraz zalety

Komputer stacjonarny nieustannie uznawany jest za lepszy sprzęt niż laptopy. Jest to jednak mylne. Obecnie, laptopy posiadają wysoce zaawansowane rozwiązania technologiczne, które dorównują, o ile nie przewyższają te znane komputerów stacjonarnych. Jak prezentują się zatem wady oraz zalety tych drugich? Który z nich wybrać – komputer stacjonarny czy laptop?

Zalety:

 • Wiele unowocześnień oraz możliwość rozbudowy.
 • Wysoka wydajność.
 • Większa ergonomia pracy.
 • Większa dostępność gniazd do podłączenia urządzeń.
 • Ich cena jest niższa w porównaniu do laptopów o podobnej wydajności.

Wady:

 • Brak możliwości przenoszenia urządzenia, np. do pracy, na uczelnię.
 • Zajmuje znacznie więcej miejsca niż laptop.
 • Wyższy pobór energii niż w przypadku laptopa.

Laptopy – wady i zalety

Wiedząc już, czym wyróżniają się komputery stacjonarne, czas przyjrzeć się ich przeciwnikom czyli laptopom. Tak jak wszystkie urządzenia, posiadają one zarówno wady, jak i zalety – który sprzęt będzie jednak lepszym rozwiązaniem dla Ciebie?

Zalety:

 • Laptopy są lekkie oraz kompaktowe – możemy zabrać je praktycznie wszędzie.
 • Cichsza praca oraz wysoka energooszczędność.
 • Wszystko w jednym – każdy podzespół wchodzi w integralną część obudowy laptopa.
 • Możliwość pracowania bez kabla – dostępność zasilania z baterii.

Wady:

 • Ograniczone możliwości, jeżeli chodzi o ulepszenie sprzętu.
 • Wyższa cena w stosunku do komputerów stacjonarnych o podobnej wydajności.

Które urządzenie wybrać do gier?

Każdy komputer, który ma służyć nam do grania, musi być wydajny. Co ciekawe, nie tylko komputery stacjonarne spełniają wygórowane kryteria, ale i cała gama laptopów przeznaczonych do gamingu. Komputer stacjonarny polecany jest przede wszystkim miłośnikom grania w domu, którzy muszą mieć własne biurko. Laptopy z kolei przeznaczone są dla osób ceniących sobie inny rodzaj komfortu – przenośny tryb grania. Zarówno w przypadku laptopów, jak i komputerów stacjonarnych mamy szerokie spektrum wyboru pomiędzy najlepszej jakości ekranami ora wydajnymi procesorami i kartami graficznymi.

Komputer stacjonarny czy laptop – praca biurowa

Praca biurowa jest zupełnie czymś innym niż granie oraz korzystanie z multimediów – tutaj priorytetem jest ergonomia, funkcjonalność, a także wygoda użytkowania urządzenia. W sytuacji, jeżeli nasza praca odbywa się wyłącznie przy domowym biurku, doskonałym wyborem będzie komputer stacjonarny. Jego ergonomia jest bowiem wysoka, a wygoda użytkowania znacząco przewyższa laptopy. Wiele osób, które zajmują się pracą zdalną, sięga jednak po laptopy. Wówczas mamy możliwość pracowania również poza domem, np. jadąc pociągiem. Co więcej, obecnie na rynku znajdziemy naprawdę wiele, dobrych laptopów, które cechuje niezależność oraz mobilność, a które jednocześnie będą doskonałe do korzystania z Internetu oraz grania w gry.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij