Jaki program do FPS wybrać? Mierzenie i pokazywanie klatek w grach
W dzisiejszych czasach gry komputerowe cieszą się ogromną popularnością. Najnowsze tytuły są jednak bardzo wymagające, w konsekwencji nie obędzie się bez potężnego sprzętu. Często podczas rozgrywki jesteśmy ciekawi, ile klatek na sekundę mamy w przypadku różnorodnych ustawień graficznych. W tym przypadku pomoże nam włączenie licznika FPS i specjalistyczny program. Jakie oprogramowanie warto wybrać? Na jakie dodatkowe aspekty (np. wykonywanie zrzutów ekranu) warto zwrócić uwagę? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych czytelników.
Zobacz również: Nagrywanie dźwięku z komputera – 3 proste sztuczki
1. CAM – program “klasyka”
CAM to dosyć popularny program do mierzenia FPS. Monitoruje niemalże cały system, jednocześnie ukazuje wiele innych, przydatnych informacji dla graczy. Wśród nich warto wyróżnić obciążenia podzespołów (karty graficznej, procesora), a także temperaturę poszczególnych komponentów. Ten licznik program do wyświetlania FPS charakteryzuje się czytelnym interfejsem. Każdorazowo będziemy informowani o skrajnych wartościach, w konsekwencji unikniemy katastrofalnych w skutkach konsekwencji. Możliwe jest zoptymalizowanie powiadomień zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
2. Overwolf – nakładka w czasie rzeczywistym
Dobry program do pokazywania FPS to Overwolf. Co prawda jego głównym celem jest tworzenie interfejsów do gier, jednakże w ustawieniach możemy zaznaczyć parametr za pomocą którego możemy włączyć licznik klatek w grze. W dalszej kolejności uruchamiamy daną grę, pamiętając o tym, że program do monitorowania musi być uruchomiony. Po chwili naszym oczom ukaże się wskaźnik FPS.
Zobacz również: Program do poprawy jakości dźwięku w komputerze
3. NVIDIA GeForce Experience – poznaj swoją kartę graficzną
Dla posiadaczy popularnych kart graficznych NVIDIA godny uwagi jest program do pokazywania FPS w grze NVIDIA GeForce Experience. W tym przypadku mamy do dyspozycji wiele funkcji, co w skrajnych przypadkach umożliwia nam skuteczne zoptymalizowanie gry. Jedną z możliwości jest śledzenie liczby klatek na sekundę. Ten program pokazuje szybkość klatek w grach i jest zupełnie darmowy, a jego interfejs ciekawie prezentuje się pod względem wizualnym.
4. Fraps – zrzuty ekranu w komplecie
Popularny program pokazujący FPS to Fraps. Nie opiera się jedynie na pomiaru FPS- posiada wiele innych funkcji, które mogą być bardzo przydatne. Wśród nich warto wyróżnić nagrywanie wideo z ekranu czy też szybkie tworzenie printscreenów. Co ciekawe, Fraps działa na każdym oknie, co w praktyce oznacza, że nie musimy przełączać się pomiędzy procesami- jest to bardzo komfortowe. Ten program do sprawdzania FPS jest bardzo łatwy w obsłudze. Interfejs jest na tyle czytelny, że zostanie zrozumiany i opanowany nawet przez amatorów w dziedzinie informatyki. Ten wyświetlacz FPS ma jednak jedną wadę – zabiera dość spore pokłady mocy obliczeniowej, gdy jest uruchomiony.
5. Monitor FPS – doskonały z systemem windows 10
Godny uwagi program do pomiaru FPS to Monitor FPS. Aplikacja nie tylko wyświetla wartość klatek na sekundę, ale również umożliwia monitorowanie kilku innych, podstawowych parametrów systemów, na które zwracamy uwagę podczas codziennego użytkowania. Każdy z użytkowników może wybrać odmienną scenę, która przeznaczona jest do różnorodnych trybów działania- w zależności od indywidualnych preferencji. Ten program do sprawdzania FPS w Polsce cieszy się dużą popularnością.
Jak doskonale widzisz – programów do monitorowania FPS jest całe mnóstwo. Pamiętaj jednak, że licznik FPS to nie sposób na zwiększenie liczby klatek – a nawet wręcz przeciwnie: tego typu oprogramowanie może spowodować spadki w jakości. Jeśli chcesz zyskać większą liczbę klatek, musisz podwyższyć wydajność komputera. Oczywiście można to zrobić za sprawą zmiany podzespołów – jednak to czasochłonny proces (i drogi). Znacznie łatwiej będzie zacząć od najlepszych programów podwyższających wydajność sprzętu – niektóre aplikacje do nagrywania filmów również posiadają podobne funkcje. Koniecznie uważaj na obciążenie procesora podczas używania programów pobranych z internetu.