W jaki sposób analizować social media?

w jaki sposob analizowac social media

W dzisiejszych czasach, bez względu na profil działalności i branże, w jakiej działamy, aktywne udzielanie się na łamach serwisów społecznościowych stanowi klucz do rozwoju i zwiększenia liczby klientów, którzy trafiają do nas z tego właśnie kanału komunikacji. Jednak sam fakt prowadzenia fanpage w social media to jedynie połowa sukcesu. Za resztę odpowiada odpowiednia analiza efektywności naszych poczynań, optymalizacja działań, monitoring i analiza konkurencji. Jak analizować social media?

Po co analizować social media?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym dokładnie jest analiza social mediów. To proces, który umożliwia nam uzyskanie bardzo precyzyjnego obrazu, jak użytkownicy reagują na treści publikowane przez nas i jak bardzo są zaangażowani w interakcję z naszą marką za pośrednictwem social mediów. Nie od dzisiaj wiadomo, że budowa odpowiedniej relacji z klientami owocuje lepszymi wynikami finansowymi, a odpowiednie zarządzanie swoją aktywnością w mediach społecznościowych stanowi jeden z najbardziej efektywnych sposobów na wykorzystanie pełnego potencjału sprzedażowego naszej marki.

Każde zachowanie klienta, czas spędzony na naszym profilu na Facebooku, liczba reakcji, którą użytkownik zostawił, wskaźnik użytkowników nowych i powracających, godziny i dni, w których popularność naszych profili na różnych serwisach jest największa – to i wiele więcej pozwoli nam dokładnie poznać schematy działania klienta docelowego, a co za tym idzie, zrozumieć mechanizmy, które być może ułatwią mu podjęcie decyzji zakupowej. Analizowanie social mediów za pomocą technologii dostarczonych przez NapoleonCat zapewni nam wiedzę o preferencjach klientów wyznaczy kierunek, w jakim mają iść nasze kolejne kampanie marketingowe i informacyjne, a także da wiedzę o efektach działań naszych konkurentów.  

analityka instagram

Sposoby na analizę social mediów – zacznij od wyznaczenia konkretnych celów

W jaki sposób analizować social media? Prowadzimy już swój profil na takich serwisach jak Facebook, Instagram, Twitter i Linkedin, i planujemy niebawem rozszerzyć swoją aktywność także o własny kanał na YouTube. Od czego zatem analiza social mediów powinna się rozpocząć?

Przede wszystkim od samodzielnego wyznaczenia pewnych konkretnych celów, w postaci wskaźników efektywności. Nasze cele powinny być zrozumiałe dla każdego pracownika, mierzalne pod kątem analizy oraz możliwe do zrealizowania. Przykładem takich KPI może być osiągnięcie konkretnego poziomu wskaźnika konwersji, wskaźnik zaangażowania odbiorców czy liczba followersów. Gdy ustalimy sobie podstawowe założenia, po pewnym czasie za pośrednictwem analizy social mediów uda nam się w bardzo precyzyjny sposób zweryfikować, czy nasza aktywność marketingowa idzie w dobrą stronę.

NapoleonCat – zwiększ efektywność raportowania i uzyskaj dostęp do całej gamy wskaźników

NapoleonCat to nowoczesne oprogramowanie, które stanowi integralny element naszej strategii i działań w social mediach. Za pośrednictwem oprogramowania będziemy w stanie z poziomu jednego panelu zarządzać treściami i planować automatyczną publikację postów między innymi na takie media jak Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, YouTube, czy Google My Business. To jednak tylko jedna z wielu funkcjonalności NapoleonCat.

Prawdziwy potencjał umożliwiający realizację zaawansowanych działań analitycznych i raportowych ujawniany jest w module wskaźników. To właśnie narzędzie do analizy social media NapoleonCat dostarcza nam całej gamy wskaźników dedykowanych konkretnym serwisom społecznościowym. Bez problemu możemy skupić się jedynie na jednym konkretnym social media, analizując dogłębnie aktywność użytkowników i ich zaangażowanie i wyciągając z tego wnioski niezbędne do optymalizacji naszych działań. Możemy także podejść do tematu analizy w skali makro, konsolidując aktywność we wszystkich social mediach i wnioskując, gdzie zaangażowanie jest największe, a w których obszarach musimy jeszcze popracować nad atrakcyjnością i przejrzystością naszego przekazu.

raporty

Czy warto analizować konkurencję?

Analiza konkurencji to podobnie jak analiza efektywności naszych działań równie istotny element związany z ogólnie pojętą analityką social media. NapoleonCat dostarcza nam szeregu funkcjonalności, które umożliwiają nam być na bieżąco z markami działającymi w tej samej branży i wokół tego samego segmentu klienta.

Jak konkurencja działa w każdym poszczególnym serwisie społecznościowym? Jak klienci reagują na ich aktywność? Jaka jest częstotliwość ich aktywności? Te bezcenne dane umożliwią nam inspirowanie się dobrymi decyzjami konkurencji, a także powstrzymanie się przed powielaniem błędów. NapoleonCat z modułem analitycznym i modułem raportowania zapewnia nam to wszystko w formie czytelnego raportu, który stanowi ogromną wartość dodaną dla naszych klientów, ale i przełożonych.

Udostępnij