Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Edycja zdjęć w kilku prostych krokach!

jak zmniejszyc rozmiar zdjecia edycja zdjec w kilku prostych krokach

Zastanawiałeś się kiedyś jak zmienić wymiary zdjęcia, żeby pasowały do wymagań na stronie internetowej? A może plik był zbyt duży, żeby go wysłać i chciałbyś wiedzieć jak zmienić wielkość zdjęcia, żeby móc je spokojnie komuś wysłać? A może prowadzisz stronę, która przez zbyt duży rozmiar zdjęcia zbyt długo się ładuje i chciałbyś wiedzieć jak zmienić rozdzielczość zdjęcia jpg? Sprawdź, w jaki sposób to zrobić w kilku prostych krokach i to niezależnie od tego jaki komputer posiadasz oraz bez wykorzystania zaawansowanych programów graficznych!

Zmniejszenie zdjęcia – kiedy może być potrzebne?

Zmiana rozmiaru zdjęcia może Ci się przydać w wielu sytuacjach. Jedna z nich ma miejsce wtedy, kiedy musisz wgrać gdzieś swoje zdjęcie, ale jest ono zbyt duże lub ma nieodpowiednie wymiary lub rozdzielczość. W takiej sytuacji przyda Ci się wiedza jak zmniejszyć rozmiar pliku zdjęcia oraz ustawić jego wymiary w cm lub pikselach.

Najprostsze sposoby jak zmienić rozmiar zdjęcia – krok po kroku.

Zmiany te dla osoby, która wie jak o zrobić i posiada programy do obróbki zdjęć zajmują kilka sekund. Ale programy te są drogie, a zrobienie tego z pomocą wbudowanych w systemie Windows programów jest równie proste. Istnieją dwie aplikacje, które pomogą Ci z każdym zdjęciem. Paint oraz Zdjęcia.

Paint – Zawsze aktualny i najprostszy sposób jak zmienić wymiary zdjęcia.

Paint to wbudowany w system Windows program do rysowania. Umożliwia on stworzenie prostej grafiki lub zapisanie screenshota. Jedną z możliwości jakie oferuję, a której nie każdy wie, jest właśnie zmiana rozmiaru zdjęcia. Jak to zrobić?

    • Otwórz zdjęcia za pomocą programu Paint. Możesz to zrobić klikając na zdjęcie i wybierając opcję „otwórz za pomocą.
    • Następnie w zakładce „Obraz” znajdź opcję „Zmień rozmiar”. Po kliknięciu możesz zmienić wymiary zdjęcia procentowo lub podając konkretne wartości w pikselach.
  • Jeśli natomiast chcesz zmienić rozmiar zdjęcia na konkretne wymiary w centymetrach to rozwiń panel „Plik” i wybierz opcję „Właściwości”.
  • W okienku, które wyskoczy możesz zmienić wymiary zdjęcia w trzech różnych jednostkach. Calach, pikselach oraz centymetrach.
  • Zapisz plik i ciesz się nowym rozmiarem zdjęcia!

Aplikacja Zdjęcia – Czyli jak w prosty sposób zmienić wymiary zdjęcia jpg.

Drugim programem, który jest pomocy przy zdjęciach jest wbudowana przeglądarka grafiki – Zdjęcia. Wystarczy, że klikniesz dwukrotnie lewym przyciskiem myszki na zdjęcie, powinno się otworzyć w aplikacji Zdjęcia, jeśli tak się nie stało to kliknij na zdjęcie prawym przyciskiem i wybierz opcje „otwórz za pomocą”. Następnie w prawym górnym rogu znajdź trzy kropki i na nie kliknij. Wybierz opcję „Zmień rozmiar”. Możesz tutaj wybrać jedno z proponowanych ustawień lub samodzielnie zdefiniować rozmiar zdjęcia w pikselach.

Inne sposoby

Zarówno wymiary, jak i rozmiar pliku można zmienić również na wiele innych sposób. Zaawansowani użytkownicy mogą zechcieć wykorzystać w tym celu programy do obróbki plików graficznych, takie jak Photoshop, Canva czy Gimp2.

Dobrym sposobem jest też wykorzystanie stron, które po przesłaniu pliku konwertują go na inny wymiar, mniejszą wagę lub nawet inny format. Zmiany rozmiaru lub wymiarów zdjęcia można też dokonać na smartfonie. Służą do tego różne zaprojektowane w tym celu aplikacje, ale również wbudowana aplikacja o nazwie Album umożliwia tego typu edycje zdjęć.

Udostępnij