Praca zdalna w branży IT – trend czy już standard?

praca zdalna w branzy it trend czy juz standard
Praca zdalna w branży IT - trend czy już standard?

Praca zdalna to gorący temat, który nie traci popularności już od około 2 lat. IT to jedna z tych branż, która najszybciej i najłatwiej przeszła transformację i stała się liderem, jeśli chodzi o odsetek pracowników pracujących zdalnie. Czy taki model pracy stanowi już standard, czy jest jeszcze trendem, na który niechętnie przystają pracodawcy?

Czy całe IT pracuje zdalnie?

Praca zdalna to temat, który za oceanem był doskonale znany już od kilkunastu lat. W Polsce ten temat dopiero raczkował, choć pandemia koronawirusa, która 2 lata temu przewróciła gospodarkę do góry nogami pokazała, że taka forma pracy jest możliwa też u nas. Oczywiście nie każda firma mogła pozwolić sobie na wysłanie pracowników do pracy z domu. Do tego potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, procesy, a także rodzaj pracy, który można wykonywać zdalnie.

Branża IT to jedna z tych branż, która najlepiej przeszła tę transformację, a co ważniejsze, przyzwyczaiła się do niej. Okazało się bowiem, że największe obawy związane z rozproszeniem organizacji okazały się płonne. Produktywność pracowników jest wyższa a wydatki związane z utrzymaniem powierzchni biurowych mniejsze. To sprawiło, że coraz większe grono przedstawicieli branży IT decyduje się na oferowanie pracy zdalnej już na stałe. Czy jednak jest to standard we wszystkich specjalizacjach? Niestety nie. Często możliwość pracy zdalnej jest uzależniona od stażu pracy, podejmowanego stanowiska oraz specyfiki pracy. By dokładniej przeanalizować pojęcie pracy zdalnej w IT, warto zgłębić się w oferty pracy, które każdego dnia pojawiają się na najważniejszych portalach w Polsce.

Jak wyglądają trendy w ofertach pracy na zdalne stanowiska?

Zgodnie z raportem przygotowanym przez No Fluff Jobs, oferty zdalnej pracy w branży IT są niezwykle popularne. Jednak taka forma pracy jest w głównej mierze dostępna jedynie dla tych osób, które mają już doświadczenie z programowaniem. Programiści i specjaliści IT na stanowisku Mid i Senior mogą z powodzeniem negocjować model pracy z pracodawcą.

W przypadku ofert pracy na stanowiska junior, sytuacja jest zgoła inna. W tym obszarze zaledwie 6.2% ofert przewiduje możliwość pracy zdalnej. Z czego to wynika? Przede wszystkim sama specyfika pracy juniora, która jest nastawiona na współpracę i zdobywanie wiedzy od starszych współpracowników. Model pracy zdalnej może bardzo utrudnić naturalne procesy uczenia się, pozyskiwania dobrych wzorców i czerpania z doświadczeń innych programistów. Dodatkowo osoby pracujące z biura znacznie szybciej przyswajają całą wiedzę procesową, szybciej wdrażają się do pracy i integrują z resztą zespołu. W przypadku pracowników bardziej doświadczonych nie jest to aż tak istotne, dlatego też oni mogą pozwolić sobie na pracę zdalną już od pierwszych dni.

Jacy specjaliści IT najczęściej pracują zdalnie?

Różnice w częstotliwości pracy zdalnej występują również w zależności od specjalizacji technologicznej. Zgodnie z analizami No Fluff Jobs, największy odsetek pracowników na stanowiskach backendowych pracuje właśnie zdalnie. Mniejszy udział w pracy zdalnej mają frontendowcy, fullstack deweloperzy i DevOps. Spośród wszystkich specjalizacji IT, najczęściej w biurze zostają testerzy oprogramowania.

Rekrutacja specjalistów branży IT – mindworkers.pl często już na etapie oferty wspomina o możliwości pracy zdalnej. Brak takiej wzmianki wcale jednak nie oznacza, że pracodawca nie dopuszcza możliwości pracy zdalnej. Tak naprawdę bez względu na zajmowane stanowisko w branży IT, zawsze możemy przekonać swoich przełożonych, że model Home Office będzie najdogodniejszą formą współpracy.

Chcesz pracować zdalnie na 100%? Spróbuj B2B

Nie jest niespodzianką, że coraz większa liczba programistów oraz specjalistów z branży IT stara się znaleźć zatrudnienie obejmujące model Home Office. Wiele analiz oraz badań potwierdza, że praca zdalna to możliwość zachowania optymalnego balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Wprawdzie wiele osób narzeka, że praca z domu nie kończy się w momencie wyjścia z biura, a trwa do późnych godzin wieczornych, jednak w ogóle głosów przeważają te chwalące możliwość pracy z poziomu własnego salonu czy domowego biura.

Jeśli zatem praca zdalna stanowi czynnik decydujący o wyborze pracodawcy, znacznie łatwiej będzie nam dopiąć swego, przechodząc na własną działalność. Z badań wynika, że nawet 95% ofert pracy w modelu B2B oferuje pracę zdalną.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij