Usunąłem Sklep Play – jak ponownie pobrać aplikację?

usunalem sklep play jak ponownie pobrac aplikacje

Sklep Google Play, wcześniej znany jako Android Market, jest programem, która pozwala pobierać oraz instalować aplikacje w wygodny sposób. Korzystając z niego, będziesz miał do wyboru ponad trzy miliony najróżniejszych gier oraz innych programów. Każdego roku sklep aktualizowany jest o wiele setek tysięcy aplikacji do wyboru, co czyni go niezastąpionym liderem na rynku. Dodatkowo, ponad 96% zawartości jest dostępna całkowicie za darmo.

Jak odzyskać Sklep Play?

Czasem jednak zdarza się, że Sklep Google Play znika z naszej listy aplikacji – jeśli i Ty borykasz się z podobnym problemem, to w poniższym artykule znajdziesz na niego rozwiązanie. Poradnik dotyczy urządzeń z zainstalowanym systemem android.

Wyłączony Sklep Google Play – jak włączyć go z powrotem?

Jeśli sklep Google zniknął z Twojej listy aplikacji, prawdopodobnie oznacza to, że przypadkowo wyłączyłeś go w interfejsie ustawień. Spokojnie – możesz go w bardzo łatwy sposób przywrócić do działania. Potrzebny będzie Ci jedynie sam system operacyjny – bez konieczności dostępu do Internetu.

Zobacz również: Jak zablokować i odblokować zablokowany numer telefonu?

Włączanie Sklepu Play – jak to wykonać?

Cały proces polega na uruchomieniu ustawień telefonu (najczęściej są one symbolizowane kołem zębatym) oraz przejścia do zakładki z aplikacjami.

Ta sekcja, w zależności od modelu telefonu, może mieć kilka nazw. Najczęściej są to po prostu “Aplikacje”, jednak zdarza się, że nazewnictwo w naszym systemie może być nieco bardziej skomplikowane. Wówczas powinieneś poszukać zakładki “Aplikacje i powiadomienia”, “Zarządzanie aplikacjami”, lub sekcji o podobnej nazwie.

Po uruchomieniu zakładki z aplikacjami, musisz namierzyć listę wszystkich programów zainstalowanych na Twoim urządzeniu. Wśród niej znajdź program “Sklep Google Play” i naciśnij na niego. Powinno pojawić się osobne okienko, w którym będziesz mógł zmienić status aplikacji z wyłączonej na włączoną (zwykle za pomocą suwaka).

Mój Google Play jest włączony – co robić?

Jeśli wykonałeś wszystkie powyższe instrukcje, i okazało się, że sklep cały czas był włączony, wówczas powinieneś sprawdzić jeszcze jedną rzecz.

Zabrzmi to trywialnie, jednak duża część użytkowników najzwyczajniej w świecie zmienia położenie aplikacji. Zwykle następuje to poprzez przeniesienie jej z listy głównej na jeden z podfolderów dostępnych na ekranie głównym urządzenia. Przeszukaj zatem wszystkie foldery dostępne na Twoim pulpicie – wszystko wskazuje bowiem na to, że Google Play cały czas znajduje się na telefonie.

Usunięty Google Play – jak ponownie go zainstalować?

Szansa na to, że Google Play został usunięty z Twojego urządzenia, jest bardzo niska. Wymagałoby to bowiem tak zwanego zrootowania całego urządzenia, dzięki któremu można wykonywać na pozór “nielegalne” operacje, takie jak usuwanie wbudowanych fabrycznie programów, w tym Sklepu Google Play.

Jeśli jednak do owego procesu rootowania doszło na twoim telefonie, wówczas możliwe jest, że omyłkowo usunąłeś Google Play. Czy jest wyjście z takiej sytuacji?

Zobacz również: Jak wyłączyć pocztę głosową w telefonie z Orange, Play, Plus, Tmobile

Pobieranie Google Play od nowa

Pozostaje nam pobranie całego programu od nowa. Na szczęście istnieją strony internetowe z tak zwanymi “mirrorami” aplikacji, dzięki którym możesz pobierać je bez pomocy programów trzecich.

Jak zainstalować Sklep Play?

Najpopularniejszą z takich stron jest APKMirror. Wystarczy na nią wejść, a następnie odnaleźć najnowszą wersję Google Play. Cały proces jest prosty i nieskomplikowany, wystarczy jedynie wykonywać instrukcje, które będą pojawiać się na ekranie podczas całego procesu instalacji.

Pobieranie nie pomaga – czy jest jeszcze nadzieja?

Istnieje również możliwość, że Sklep Google Play został usunięty przez złośliwe oprogramowanie, które znalazło się na Twoim sprzęcie.

Na samym początku warto jest skorzystać z programu antywirusowego. Taka aplikacja pozwala na przeskanowanie Twojego systemu pod kątem wirusów oraz usunięcie ich. Urządzenia z zainstalowanym systemem android bardzo często są infekowane poprzez pobieranie programów z niestandardowych źródeł.

Jeśli zatem dochodziło u Ciebie wcześniej do pobierania “nieufnych” programów, to najlepiej już w tym momencie szukaj aplikacji antywirusowej, i spróbuj przeskanować swój system.

Reset urządzenia – krok ostateczny

Jeśli jednak i programy antywirusowe zawiodły, wówczas pozostaje Ci zrestartowanie telefonu do ustawień fabrycznych. Spowoduje to usunięcie wszystkich danych, jednak Google Play powinien zostać przywrócony.

Ochrona systemu android – lepiej zapobiegać, niż leczyć

Google Play z całą pewnością nie zniknął z Twojego urządzenia samoistnie – prawdopodobnie doszło do tego poprzez infekcję telefonu lub nieudaną próbą rootowania urządzenia.

Aby w przyszłości uniknąć podobnych usterek, powinieneś uważniej korzystać ze swojego sprzętu elektronicznego. Zaopatrz się w odpowiedni program antywirusowy i nie pobieraj programów z niesprawdzonych źródeł. Nie baw się również w przeprowadzanie skomplikowanych operacji (jak rootowanie), jeśli Twój poziom wiedzy oraz doświadczenia na ten temat nie jest wystarczający.

Udostępnij