Jak wstawić przypis w wordzie?

jak wstawic przypis w wordzie

Jak zrobić przypis w wordzie? Dodawanie przypisów końcowych i dolnych

Microsoft Word jest programem służącym do pisania, edycji oraz korekty tekstu. Dzięki wielu różnorodnym funkcjom i opcjom jest najbardziej popularnym programem tego typu używanym przez uczniów, nauczycieli, profesjonalnych pisarzy czy dziennikarzy. Ten i inne programy z pakietu Microsoft Office są bardzo pomocne w pracy, w domu czy też w szkole. Word oferuje wiele dodatkowych opcji. Jednak, żeby je poprawnie wykorzystać trzeba posiąść odpowiednią wiedzę. Sprawdź, jak zrobić przypis w Wordzie.

Czym są przypisy?

Wstawianie przypisów jest jedną z powszechnie wykorzystywanych funkcji w przypadku książek, artykułów czy dłuższych tekstów naukowych. Przypisy to dodatkowe komentarze, dodane przez autora na dole strony lub końcu tekstu, dopowiadające informacje dotyczące konkretnego słowa lub fragmentu tekstu. Przypis Word jest zazwyczaj oznaczony małą cyfrą lub symbolem, umieszczonym w indeksie górnym, na końcu jakiegoś słowa lub zdania.

Zobacz również: Jak wyjustować tekst w Wordzie

Rodzaje przypisów. Przypis końcowy i przypis dolny

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów przypisów. Rozróżniane są w zależności od funkcji jaką pełnią, treści jaką zawierają lub od miejsca w którym się znajdują. Najpopularniejsze rodzaje przypisów to:

Ze względu na umiejscowienie:

  • Przypisy dolne – występują na dole każdej strony.
  • Przypisy końcowe – są to zebrane przypisy z całości publikacji, znajdują się na końcu dokumentu

Ze względu na funkcje:

  • Przypisy rzeczowe
  • Przypisy informacyjne
  • Przypisy bibliograficzne
  • Przypisy słownikowe

Jak zrobić przypisy w Wordzie

Dodanie przypisu końcowego lub dolnego Word jest naprawdę bardzo proste. Możesz to zrobić zarówno w trakcie pisania tekstu, jak i po jego napisaniu. Żeby wstawić przypis dolny lub końcowy wystarczy, że kursorem wybierzesz miejsce w którym ma się on znajdować, wejdziesz w zakładkę Odwołania (znajdującą się w połowie górnego paska narzędzi), następnie przejdziesz do panelu przypisy dolne i wybierzesz opcje wstaw przypis dolny lub wstaw przypis końcowy, w zależności od tego jaki typ przypisu Cię interesuje. Koniecznie wpisz również tekst przypisu dolnego lub końcowego, który chcesz wykorzystać.

Możesz też wykorzystać skrót klawiaturowy alt + D, który automatycznie wstawi znacznik odwołania w tekście i przeniesie Cię do znacznika przypisu dolnego u dołu strony. Przypisy dolne mogą zostać zebrane i przekonwertowane na przypisy końcowe. Panele przypisy dolne i opcje formatowania przypisów pozwalają na edytowanie przypisów, ich wielkości, rodzaju czcionki i innych parametrów. Operacji można dokonać na pojedynczym przypisie, grupie przypisów lub wszystkich przypisach danego typu.

Kiedy warto wykorzystać przypisy w Microsoft Word

Przypisy Word są bardzo prostym narzędziem, które daje dostęp do wielu możliwości. Stosowanie przypisów można wykorzystać w celu wyjaśnienia czytelnikowi zawiłych kwestii związanych z danym sformułowaniem lub zagadnieniem, przetłumaczenia słowa lub frazy użytej w tekście, a pochodzącej z obcego języka, skomentowania fragmentu tekstu lub dodania dodatkowych informacji dotyczących pochodzenia cytatów lub będących odniesieniem do książki lub innego źródła. Można też wstawić przypis ze strony internetowej, który jest często wymagany w przypadku korzystania z grafik lub innego typu treści pobranych z internetu lub przypis do strony internetowej, będący odesłaniem do treści na tej stronie.

Teraz wiesz już, jak robić przypisy w programie Word. Jest to prosta w obsłudze funkcja, ale zarazem niezwykle pomocna. A Ty – do czego używasz przypisów?

Udostępnij