Darmowe programy do tworzenia grafiki – aktualizacja 2020

darmowe programy do tworzenia grafiki

Jesteśmy społeczeństwem obrazkowym. Widać to na każdym kroku, bo obrazy, zdjęcia i grafiki są coraz bardziej obecne w mediach i kulturze. By dobrze się “sprzedać”, trzeba dobrze wyglądać – także w Internecie. Dotyczy to nie tylko firm, ale też każdego człowieka, który chce na przykład z powodzeniem prowadzić konto na Instagramie.

Problem w tym, że programy do tworzenia grafiki są bardzo drogie. Osoba, która nie może pozwolić sobie na jego zakup, może zwrócić się do specjalisty, który wykona zlecenie za niego. To jednak też kosztuje. Czy jesteśmy więc skazani na duże wydatki? Nie. W sieci można znaleźć mnóstwo przydatnych programów do tworzenia grafik, których jedną z głównych zalet jest to, że są darmowe. Oto kilka z nich.

Darmowe programy graficzne

GIMP – bezpłatny program graficzny, który jest udostępniany na licencji  wolnego i otwartego oprogramowania – GPL. Nie bez powodu nazywany jest “darmowym Photoshopem”. Posiada wszystkie niezbędne i zaawansowane (takie jak przezroczystość, praca na warstwach i kanałach) funkcje do edycji grafiki rastrowej, a także może zostać rozszerzony o  dodatki – na przykład do tworzenia animacji.

PhotoFiltre – darmowy program graficzny do projektowania w celach niekomercyjnych. Polecany jest początkującym użytkownikom z uwagi na intuicyjny i prosty interfejs. Trzeba jednak przyznać, że program jest rozbudowany i – podobnie jak GIMP – może zostać wzbogacony o dodatki, które jeszcze zwiększą i tak spore możliwości programu.

Pixlr – to jeden z najbardziej rozbudowanych programów. Tworzenie grafiki może na początku okazać się trudne, ale po opanowaniu wszystkich funkcji – efekty będą bardzo zadowalające. Program ma dwie wersje: darmową i płatną. Bezpłatna wersja posiada wszystkie podstawowe funkcje do edycji: kadrowanie, nakładanie filtrów, dodawanie efektów, itd. Pracować można offline jak i online – poprzez internetową stronę producenta.

Programy graficzne za darmo online

Pixlr jest dowodem na to, że programy do robienia grafiki nie trzeba pobierać i instalować na dysku. Coraz większą popularność zyskują wersje online. By móc na nich pracować, wystarczy przeglądarka i połączenie z Internetem. Z czego jeszcze można korzystać online?

Canva – chyba najbardziej popularny program graficzny online. Można w nim szybko stworzyć – na przykład za pomocą wgranych szablonów – plakat, prezentację czy infografikę. To właśnie w tym programie powstaje zdecydowana większość miniaturek do filmów na Youtube. Posiada płatną wersję, w której można m.in. dodawać przezroczyste tła i korzystać z całej biblioteki szablonów. Na bazie popularności Canvy, powstało wiele podobnych programów: Crello, Easil, Desygner czy Snappa.

Recite – ciekawy i prosty program do grafiki, za pomocą którego można oryginalnie i kreatywnie zaprojektować post na social media.

Darmowy program do tworzenia grafiki to jedno, ale umiejętne korzystanie z niego – to drugie. Osobom początkującym przychodzą z pomocą samouczki w Internecie. Na YouTube można znaleźć mnóstwo pomocnych filmów, w których profesjonalni graficy podpowiadają jak korzystać z programów do zdjęć. Problemem nie jest też brak wiedzy o designie. W serwisach takich jak Pinterest można znaleźć inspirujące makiety i przykłady, jak powinna wyglądać na przykład okładka czy plakat reklamowy.

Programy do grafiki komputerowej w wersji darmowej mogą pomóc w przygotowaniu oprawy wizualnej produktów czy social mediów firmy, ale też osobom, które chcą wiązać swoją przyszłość z grafiką. To dzięki nim można zacząć wykonywać pierwsze zlecenia i zacząć budować swoje portfolio.

Darmowy program do obróbki i edycji zdjęć

Darmowe programy do obróbki zdjęć dostępne są jednakowo pod postacią aplikacji na komputer albo urządzenie mobilne, czy też w wersji online. Warto wiedzieć czym charakteryzuje się dobry program do korekty zdjęć, z którego będziemy mogli szybko i bezproblemowo skorzystać.

Prosty edytor zdjęć

Najczęściej kojarzony jest przez nas program do obróbki zdjęć photoshop, jednakże na całe szczęście, nie jest to jedyna możliwość. Nie każdy z nas może pozwolić sobie na jego zakup. Profesjonalne programy do obróbki zdjęć są dosyć kosztowne. Istnieją alternatywne i darmowe programy do obróbki zdjęć na laptopa czy komputer stacjonarny. Taki program do zdjęć posiada wiele przydatnych opcji, dzięki którym możemy edytować wybrane zdjęcie równie efektywnie. Darmowy program do obróbki zdjęć dla początkujących okazuje się w zupełności wystarczający.

Czy obróbka zdjęć jest dla każdego?

W dzisiejszych czasach każdy może dokonać obróbki swoich zdjęć, bez specjalnego wyposażenia czy wiedzy i umiejętności. A wszystko to dzięki fotografii cyfrowej, która umożliwiła zapisanie negatywów pod postacią cyfrowych informacji oraz poddanie ich edycji w dedykowanym temu programie. Mamy dostęp nie tylko do sprzętu, ale i do wiedzy, a co ważne w zupełności za darmo. Nie ważne czy jesteśmy amatorami czy profesjonalnymi fotografami, na rynku znajdziemy najlepsze programy do obróbki zdjęć. Co ważne, darmowe programy do edycji zdjęć nie są wcale narzędziami dużo gorszymi, od ich płatnych wersji. Bez trudu znajdziemy aplikacje do obróbki zdjęć na komputer czy program do oglądania zdjęć po polsku.

10 najlepszych programów do obróbki zdjęć

1. Photopea

Program do obróbki zdjęć Photopea to doskonała propozycja dla wszystkich osób, którzy nie są profesjonalistami. Sprawdzi się przy szybkiej edycji, nałożenia warstw, filtru, kadrowania. Bardzo przypomina program do przerabiania zdjęć photoshop. Aplikację Photopea można zainstalować bezpośrednio w systemie Windows. Jej zaletą jest to, iż umożliwia płynną pracę w formatach np. PSD i SKETCH. Ten darmowy program do obróbki zdjęć posiada wiele ciekawych funkcji, a co ważny jest bardzo prosty w użytkowaniu.

2. GIMP

Kolejny program graficzny do obróbki zdjęć to GIMP. Jest to przede wszystkim prosty program do obróbki zdjęć, z którym nikt nie powinien mieć problemu. Dużą zaletą jest jego wielofunkcyjność, możemy pracować na warstwach, korzystać z przezroczystości i masek. To dobra propozycja jako program do obróbki zdjęć z lustrzanki. Nadaje się także do nieco bardziej zaawansowanych retuszy i fotomontażów.

3. Raw Therapee

Na trzecim miejscu listy znalazł się profesjonalny edytor zdjęć, jakim jest Raw Therapee. Jest to bardzo dobra opcja, również do zaawansowanej obróbki zdjęć. Co ważne, ten program do obróbki zdjęć obsługuje pliki RAW i i ma wiele zaawansowanych funkcji. Program do edycji zdjęć Raw Therapee ma oprócz tego bardzo ciekawy wygląd, a praca z nim jest bardzo komfortowa.

4. Pixlr

Pixlr to kolejny program do szybkiej obróbki zdjęć należący do serii darmowych narzędzi dostępnych w przeglądarce. Możemy korzystać z Pixlr Editor bądż Pixlr Express. Pierwszy program do edycji zdjęć ma wiele zaawansowanych funkcji, narzędzia takie jak: stempel, lasso, punktowy pędzel korygujący, różdżka. Natomiast program do kadrowania zdjęć Pixlr Express zapewnia podstawowe opcje, przydatne początkującym użytkownikom.

5. Polarr Photo Editor Online

Polarr Photo Editor Online to prosty program do edycji zdjęć, oferujący parę ciekawych opcji. Cechuje się intuicyjnym i przejrzystym interfejsem, więc łatwo skorzystamy ze wszelkich jego narzędzi. Ten program do poprawy zdjęć umożliwia korzystanie z ciekawych efektów, retuszowanie zdjęć i nakładanie na nie modnych filtrów. Jest to darmowy i profesjonalny program do obróbki zdjęć, którego możemy używać bez konieczności logowania się na stronie.

6. Photoscape

Całkowicie darmowy program do obróbki zdjęć po polsku. Co ciekawe, posiada on bogatą bazę poradników, dotyczących przerabiania zdjęć w Photoscape. Ten program do retuszu zdjęć odznacza się bardzo prostym interfejsem, jest dobrym wyborem dla osób początkujących. Oferuje duży wybór filtrów kolorystycznych i umożliwia tworzenie kolaży.

7. Fotor

Przypomina nieco program do edycji obrazów Photoscape. Udostępnia wiele możliwości edycji. Ten darmowy program do obróbki zdjęć oferuje 5 trybów pracy: edycja, retusz, tworzenie kolarzy, zdjęcia HDR, przerabianie wielu zdjęć w tym samym czasie. Gotowe zestawy usprawniają cały proces edycji. Program do poprawiania zdjęć Fotor ma możliwość manualnej przeróbki każdego zdjęcia, co jest dużą zaletą.

8. FastStone Image Viewer

Darmowy program do obróbki zdjęć po polsku to także FastStone Image Viewer. Jest to przede wszystkim wygodna w użytkowaniu przeglądarka multimediów. Oprócz tego cechuje się ona atrakcyjną ofertą narzędzi do edycji zdjęć. Ten program do obróbki zdjęć udostępnia między innymi funkcję kadrowania oraz zmiany rozmiaru fotografii czy modyfikacji kolorystyki obrazu. Do zdjęcia można dodać znak wodny, czy je wyretuszować. Ważne, że jest to program do zdjęć darmowy do celów niekomercyjnych.

9. Ashampoo Photo Optimizer 2019

Dobry program do nakładania zdjęć oraz ich obróbki to również Ashampoo Photo Optimizer 2019. Jest to narzędzie, które sprawdzające się zwłaszcza przy obróbce dużej ilości zdjęć.

10. Photoscape X Pro

Obróbka zdjęć programem Photoscape X Pro jest prosta, przy czym zapewnia kompleksowy zabieg na zdjęciach. Możemy w nim ustawić balans kolorów, kontrast czy ekspozycję. Obsługuje zdjęcia w formacie RAW. Retusz zdjęć z darmowym programem po polsku Photoscape X Pro będzie kompleksowy i z pewnością efektywny.

Jaki powinien być najlepszy program do obróbki zdjęć?

Najlepszy program do obróbki zdjęć musi posiadać wszelkie niezbędne funkcje, które umożliwią nam satysfakcjonującą edycję zdjęć. W Internecie znajdziemy polski program do obróbki zdjęć, który sprawi, że praca z nim stanie się bardzo przyjemna. Darmowy program do edycji musi być także łatwy w obłudzie i przejrzysty.

Udostępnij