Jak ustawić interlinie, czyli odstępy miedzy wierszami w Wordzie?

jak ustawic interlinie czyli odstepy miedzy wierszami w wordzie
Czy wiesz, jak ustawić odstępy między wierszami (Word)? Zmieniamy domyślne odstępy!

Jak ustawić odstępy między wierszami – Word? Interlinia i odstępy

Poprawienie czytelności tekstu w programie Word uzależnione jest przede wszystkim od ustawienia interlinii, a więc odstępów między wierszami. Początkowo może się to wydawać trudne, jednak istnieją sprawdzone kroki, dzięki którym nawet mniej doświadczone osoby będą w stanie skutecznie przeprowadzić taki proces.

Ustawianie pojedynczych odstępów i ustawianie odstępów automatycznych

Pierwszym krokiem, na którym należy skupić całą uwagę jest znalezienie sekcji Akapit.

Co zrobić, aby wyświetlić okno dialogowe “akapit”? Znajduje się ono na dobrze oznaczonej wstędze, o nazwie Układ. W ten sposób zainteresowani ustawią takie odstępy między wierszami, na jakich im zależy, np. podczas pisania pracy licencjackiej. Istnieje również alternatywne rozwiązanie, a konkretniej użycie opcji listy sortowania (rozwijalnej). W takiej sytuacji wystarczy skorzystać z linii Interlinia i odstępy między akapitami. Znalezienie tego nie zajmuje dużo czasu, ponieważ wystarczy wyszukać sekcję Akapit, która znajduje się w zakładce Narzędzia główne.

Wybierz wielkość odstępów, która pasuje do Twojego dokumentu. Tym sposobem możesz ustawić interlinię pojedynczą (tzw. odstęp pojedynczy), lub też ustawić odstęp automatyczny, który będzie miał wpływ na cały napisany przez Ciebie dokument.

Wielkość odstępu – opcje zaawansowane

Powyższe możliwości okazują się przydatne przede wszystkim wtedy, gdy chce się skorzystać z podstawowych opcji. Istnieją jednak osoby, które są zainteresowane bardziej zaawansowanymi elementami. W tym przypadku należy kliknąć w Opcje interlinii. Dzięki temu w ekspresowym tempie ustawi się takie parametry, jak:

  • wcięcia,
  • odstępy akapitu,
  • tabulatory,
  • podział wiersza (odstęp między wierszami tekstu),
  • podział strony.

Zmiana odstępu między wierszami – wymagania na uczelni?

Będziesz również w stanie umieścić podwójny odstęp lub powrócić do oryginalnych ustawień. Jak widać, ma się pod tym kątem bardzo szerokie pole manewru. Skupiając się na odstępach między wierszami, warto pamiętać o tym, iż wybiera się wartość wynoszącą od 1,0 do 3,0. Wystarczy ją zaznaczyć. Wiele będzie zależało od wymagań promotorów, profesorów, czy też nauczycieli, zależnie od tego, czy będzie się tworzyło zwykłą pracę zaliczeniową, czy może pracę magisterską.

W zaawansowanych opcjach użytkownicy mogą również wybrać nieco inne ustawienia, a konkretniej pojedynczą lub też podwójną interlinię. Może ona także zwielokrotniać wybraną wartość. Najważniejszą informacją jest to, iż interlinię można zmienić w dowolnym momencie pracy nad tekstem.

Zmienianie odstępów w Wordzie – podsumowanie

Jeśli chcesz zmienić odstęp między wierszami tekstu, zaznacz tekst i postępuj zgodnie w instrukcjami podanymi powyżej. Chcesz zmniejszyć odstępy między linijkami? Wiesz już, jak to zrobić! Chcesz całkowicie pozbyć się odstępów? Wybierz pozycję “brak odstępów” – to proste!

W programie Word możesz również podjąć się edycji innych części dokumentu, a nie tylko zmniejszyć przerwy między wierszami! Koniecznie zapoznaj się z naszymi pozostałymi poradnikami na temat tego programu tekstowego.

Udostępnij