Co to jest certyfikat SSL?
Certyfikat SSL to protokół sieciowy, który jest używany do bezpiecznych połączeń sieciowych. Obecnie protokół SSL to standard szyfrowania na stronach internetowych. Certyfikat oznacza, że transmisja danych przesyłanych przez konkretną stronę jest bezpieczna. Może on być wykorzystywany do połączeń stron WWW, połączeń do poczty czy serwera FTP. Znajduje on zastosowanie także do zabezpieczenia transakcji wykonywanych w ramach bankowości elektronicznej czy w systemach płatności online jak np. PayPal.
Certyfikat SSL powinno się stosować w każdym przypadku, jeżeli użytkownik serwisu podaje na nim swoje dane. Nie dotyczy to jedynie zakupów internetowych, ale także sytuacji takich jak zakładanie konta na portalach społecznościowych czy podawanie danych w celu zadania pytań przez formularz kontaktowy udostępniony na stronie WWW.
Certyfikat SSL – korzyści
Podstawową korzyścią wynikającą z posiadania certyfikatu SSL jest ochrona poufnych informacji przesyłanych przez daną stronę internetową. Dzięki temu użytkownik ma poczucie bezpieczeństwa – nie obawia się, że jego dane zostaną przechwycone przez nieuprawnione do tego osoby, a następnie wykorzystane w niewłaściwy sposób. Ponadto strona internetowa zabezpieczona protokołem SSL jest znacznie bardziej wiarygodna.
Certyfikat wskazuje bowiem, że dla firmy ważne są zasady bezpieczeństwa i dokłada wszelkiej staranności, aby troszczyć się o swoich użytkowników. Buduje to również zaufanie odbiorców, ponieważ czują oni, że ich kontrahent jest poważną firmą.
Jak działa SSL?
W przypadku zabezpieczenia strony certyfikatem SSL, dane przesyłane są przez sieć w sposób odpowiednio zaszyfrowane. To odróżnia je od stron niekorzystających z certyfikatu, gdzie dane przesyłane są otwartym tekstem, który może w łatwy sposób zostać przechwycony przez niepowołane do tego osoby.
Ważne jest przy tym, że zabezpieczenia działa tylko w danej domenie, dlatego dla każdej domeny potrzebny jest osobny certyfikat.
Kiedy przez przeglądarkę internetową nawiązywane jest połączenie, ustalane są algorytmy oraz klucze szyfrujące. Te są następnie wykorzystywane do przekazania danych pomiędzy przeglądarką a serwerem. Dzięki temu dane są szyfrowane i bezpieczne.
Co zrobić, aby nabyć certyfikat? Po pierwsze, strona internetowa musi znajdować się pod daną domeną. Domena ta powinna być zarejestrowana na firmowe dane, które to będą widoczne w bazie WHOIS. Ponadto właściciel strony WWW musi posiadać pocztę elektroniczną o adresie “admin@szyfrowana_domena.pl”, gdyż właśnie na ten adres otrzyma on wiadomość z prośbą o potwierdzenie otrzymanego zamówienia.
Skąd będziesz wiedzieć, że Twoja strona jest już bezpieczna?
Po pierwsze, w adresie strony WWW pojawi się przedrostek “https://” zamiast dotychczasowego “http://”.
Po drugie, w pasku adresu przeglądarki pojawi się specjalna ikonka z zamkniętą kłódką, która będzie widoczna na pierwszy rzut oka i podkreśli wiarygodność oraz bezpieczeństwo strony internetowej.
Podkreślić należy, że certyfikat SSL poświadcza wiarygodność strony internetowej. Wówczas jej użytkownik nie obawia się podania swoich danych, ponieważ wie, że są one bezpieczne.
Protokół SSL gwarantuje zatem poufność i powoduje, że użytkownicy znacznie chętniej skorzystają ze strony, która oferuje im takowe korzyści.