Jak zapisać zakładki w Chrome?

jak zapisac zakladki w chrome

Zapisywanie zakładek w przeglądarce Google Chrome

Wszyscy doskonale wiemy, że spersonalizowana przeglądarka internetowa potrafi ułatwić życie i zdecydowanie przyspieszyć nie tylko przeglądanie stron internetowych, ale i samą pracę na komputerze. Jedną z najważniejszych funkcji, jaką posiada zatem przeglądarka Google Chrome, jest możliwość zapisywania zakładek, czyli odnośników do stron, które chcemy odwiedzać częściej, lub do których chcemy po prostu wrócić w późniejszym czasie.

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem zapisywania zakładek jest kliknięcie symbolu gwiazdki, znajdującego się bezpośrednio obok adresu strony internetowej, którą właśnie odwiedzamy, w pasku po prawej stronie.

Zobacz również: Jak działa Tłumacz Google, czyli jak działa translator Google?

Zaznaczenie tej opcji otwiera okno zapisywania, w którym mamy możliwość skrócenia proponowanej nazwy lub jej całkowitej zmiany. Dla przykładu:

Będą na stronie Instagrama, klikamy w gwiazdkę znajdującą się po prawej stronie paska adresu, a w otwartym okienku zmieniamy nazwę „Instagram” na (przykładowo) „Instagram Macieja” lub „InstaStory”.

Drugim sposobem zapisywania zakładek w przeglądarce Google Chrome jest zastosowanie bezpośredniego skrótu klawiaturowego, który podobnie jak kliknięcie wspomnianej wyżej gwiazdki w pasku adresu, natychmiastowo przypisze do naszej listy zakładek kolejną stronę.

Skrótem klawiaturowym, umożliwiającym takie działanie, jest kombinacja przycisków: lewy CTRL + D. Po jego zastosowaniu ukaże się nam dokładnie takie samo okienko zapisu, jak w przypadku wcześniejszym, dzięki czemu ponownie możemy dokonać edycji nazwy strony, którą chcemy dodać do zakładek. Taki skrót jest opcją przydatną zwłaszcza dla tych, który w codziennej pracy przy komputerze operują przede wszystkim klawiaturą, a rzadziej myszką.

Zapisane przez nas zakładki można znaleźć poprzez kliknięcie w opcję „więcej” w naszej przeglądarce Chrome i rozwinięcie paska „Zakładki” lub nieco szybciej, klikając na znaczki „>>” bezpośrednio na stronie głównej przeglądarki.

Zakładki w przeglądarce Google Chrome

Warto też wiedzieć, że przypisane już zakładki w Chrome, możemy dodać do głównej strony w formie skrótów, poprzez bezpośrednie przeniesienie ich z listy zakładek na górny pasek naszej strony.

W tym celu należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na nazwę zakładki, wybrać opcję edycji i całkowicie usunąć jej nazwę. Wówczas na stronie głównej ukaże się nam nie przycięta nazwa strony, którą zapisaliśmy, a wyłącznie jej logo, np. logo Facebooka, Instagrama, czy innych, popularnych witryn, z których korzystamy.

Jeśli natomiast chcielibyśmy przenieść kompletną listę zakładek do innej przeglądarki, powinniśmy:

  • ponownie rozwinąć pasek „Więcej”, następnie „Zakładki” i kliknąć na „Menadżer Zakładek”.
  • W otwartym wówczas oknie, po prawej stronie u góry, należy kliknąć na trzy kropki i z rozwiniętej w ten sposób listy zadań, wybrać opcję „eksportuj zakładki”.
  • W przypadku, kiedy chcemy dodać zapisane wcześniej zakładki, wybieramy opcję „importuj zakładki”.

Choć dla początkujących sam proces może zdawać się nieco skomplikowany, to dzięki intuicyjnym rozwiązaniom zapisywanie zakładek w przeglądarce Google Chrome jest bardzo proste.

Udostępnij