Jak działa Tłumacz Google, czyli jak działa translator Google?

jak dziala tlumacz google czyli jak dziala translator google

Tłumacz Google to darmowy program do tłumaczenia i narzędzie, z którego od czasu do czasu korzystają praktycznie wszyscy. Google Translator to niezastąpione narzędzie umożliwiające bardzo sprawną pracę z treścią w różnych językach. Obecnie internetowy tłumacz umożliwia tłumaczenie z i na 103 języki świata!

Zobaczmy zatem, jak działa Tłumacz Google i jak można go wykorzystać w swojej codziennej pracy?

Jak działa Google Translator?

Tłumacz Google to zdecydowanie najlepsze darmowe narzędzie do automatycznego tłumaczenia treści, nieważne czy chodzi o przetłumaczenie słowa, zdania, akapitu czy nawet całych dokumentów.

Google Translate może również automatycznie tłumaczyć strony internetowe i aplikacje. Program ma też wbudowany system do rozpoznawania mowy i umożliwia konwertowanie jej na tekst.  Aby korzystać z tłumacza potrzeba jedynie połączenia do Internetu, ponieważ program działa w przeglądarce, na iOS oraz na Androidzie.

Tłumacz Google funkcjonuje dzięki bardzo skomplikowanemu silnikowi, który obsługuje tłumaczenie wielopoziomowe – zazwyczaj tekst jest na początku tłumaczony na angielski, a następnie następuje konwersja na język docelowy (np. z języka chińskiego jest tłumaczony na angielski, a z angielskiego na polski) – użytkownicy widzą jednak tylko efekt końcowy, czyli tłumaczenie na język docelowy.

Niektóre języki są obsługiwane przez ulepszony silnik neuronowy. Umożliwia on tłumaczenie nie tylko pojedynczych słów i fraz, ale również dostosowanie ich do kontekstu.

Silnik neuronowego tłumaczenia maszynowego (Google Neural Machine Translation) sprawia, że tłumaczenia są znacznie dokładniejsze i lepiej przekazują treść tekstu wyjściowego (oryginalnego). Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy język jest obsługiwany przez ulepszony silnik. Zazwyczaj lepszą obsługą objęte są stosunkowo popularne języki, w tym również polski.

Zobacz również: Jak rozpoznać piosenki na pomocą Google?

Jak korzystać z Google Translator?

Korzystanie z Google Translatora jest bardzo proste:

  • Wystarczy wejść na stronę tłumacza lub po prostu wpisać w wyszukiwarkę frazę „tłumacz” albo „tłumaczenie” i pojawi się tabela Tłumacza Google.

tlumacz google

  • Na stronie tłumacza lub w Google można zmieniać języki oraz wybrać, który język jest wyjściowy, a który jest językiem docelowym.
  • Aby otrzymać tłumaczenie, wystarczy, że w piszemy w jednej kolumnie słowo lub kilka zdań i w drugiej kolumnie otrzymamy tłumaczenie.

Ogromną zaletą Google Translatora jest możliwość tłumaczenia większych dokumentów (powyżej 5000 znaków).

Po wejściu na stronę tłumacza trzeba wybrać opcję „dokumenty”, którą można znaleźć w lewym górnym rogu. Następnie można wybrać dokument do tłumaczenia i przetłumaczyć jego treść.

google tlumacz dokumenty

Dodatkowe funkcje Google Translator – co jeszcze można zrobić z tłumaczem Google?

Google Translator ma wiele dostępnych opcji, które nie są jednak tak popularne jak zwykle tłumaczenie. Mowa m.in. o tłumaczeniu tekstu z obrazów i grafik (dostępna na smartfonach), tłumaczenie stron i sklepów internetowych, tłumaczenie mowy, tj. tłumaczenie języka mówionego, odsłuchiwanie tłumaczenia oraz tłumaczenie pisma odręcznego.

Bardzo ciekawą opcją, szczególnie dla osób uczących się języka obcego, są automatyczne wyjaśnienia znaczenia słów (pod kolumnami z tłumaczeniem), wyświetlanie synonimów oraz przykładów użycia danych słów i fraz.

Udostępnij