Steam ID – czym jest i jak go sprawdzić?

steam id czym jest i jak go sprawdzic

Każdy użytkownik platformy Steam posiada przypisany do swojego konta unikatowy numer / adres, nazywany identyfikatorem. Zdarzają się sytuacje, w których wyżej wspomniane ID jest potrzebne do korzystania z niektórych funkcji aplikacji lub stron internetowych. Z tego artykułu dowiesz się między innymi jak sprawdzić Steam ID oraz do czego możesz go wykorzystać.

Steam ID – gdzie się znajduje?

Odnalezienie identyfikatora użytkownika dla wielu osób okazuje się być trudnym zadaniem (zwłaszcza po graficznej aktualizacji platformy Steam). Odnaleźć ID, czy to swoje, czy też jakiegokolwiek innego użytkownika, możesz odnaleźć w bardzo szybki oraz prosty sposób. Funkcja ta jest jednak niewidoczna na pierwszy rzut oka, zatem pokażemy Ci, jak zyskać do niej dostęp.

Zobacz również: Adres rozliczeniowy Steam – co to jest?

Jak sprawdzić swoje Steam ID?

Jeżeli chcesz sprawdzić numer przypisany do Twojego konta Steam, wówczas będziesz musiał odwiedzić zakładkę ze szczegółami Twojego profilu.

Na samym początku uruchom platformę Steam (obojętnie, czy w formie aplikacji, czy też strony internetowej) oraz zaloguj się na swoje konto. Następnie kliknij w swój pseudonim, który znajduje się domyślnie w prawym górnym rogu (tuż obok portfela gracza). Po naciśnięciu powinna rozwinąć się lista – teraz wystarczy, że znajdziesz sekcję “Szczegóły konta” oraz w nią klikniesz. Twoim oczom powinno ukazać się unikatowe Steam ID, zaraz pod napisem “Konto”.

Jak sprawdzić czyjeś Steam ID?

Sprawa nieco inaczej wygląda w przypadku sprawdzania identyfikatora innego użytkownika. W tym przypadku będziesz musiał uruchomić platformę Steam z pozycji przeglądarki internetowej.

Wystarczy, że namierzysz oraz wejdziesz na profil osoby, której Steam ID chcesz uzyskać. Gdy znajdziesz się już na odpowiedniej podstronie, zwróć uwagę na pasek przeglądarki. Unikatowy numer Steam danej osoby będzie znajdywał się na samym końcu linka, tuż po napisie “[…]profiles/[…]”.

Korzystając z tego sposobu, możesz oczywiście sprawdzić także swój własny numer. Jest to przydatna metoda, zwłaszcza w przypadku, gdy nie możesz aktualnie zalogować się na swoje konto.

Brak ID w pasku przeglądarki na Steamie! Co zrobić?

Każdy użytkownik platformy Steam może skorzystać z funkcji ukrycia swojego numeru ID. Wówczas w pasku przeglądarki zamiast ciągu cyfr ukaże się niestandardowa nazwa profilu. Istnieje na to jednak sposób, jednak będziesz musiał wspomóc się innymi stronami internetowymi.

W Internecie znajdują się tak zwane “kalkulatory platformy Steam”, których zadaniem jest obliczanie wartości całego konta. Często jednak, oprócz samych danych dotyczących pieniędzy, wyświetlane są także szczegółowe informacje na temat profilu danego użytkownika, w tym Steam ID. Możesz użyć do tego przykładowo TEJ strony internetowej – nie powinieneś mieć najmniejszych problemów z jej użytkowaniem: wystarczy kliknąć w link i wykonywać wyświetlanie na ekranie polecenia.

Oprócz samych kalkulatorów konta Steam, znaleźć możesz także strony przeznaczone specjalnie do “odkrywania” numeru ID użytkowników, takie jak ID Finder. Strony te jednak często odstraszają swoim wyglądem oraz nieintuicyjnym poruszaniem się po nich.

Do czego potrzebny jest identyfikator Steam?

Być może wiesz, jak sprawdzić Steam ID, ale czy wiesz, do czego ów numer może być wykorzystywany? Jak się okazuje, można go użyć w wielu różnych przypadkach.

Informacje o innych użytkownikach

W społeczności Steam bardzo ważna jest interakcja między użytkownikami (głównie za sprawą gier sieciowych znajdujących się na platformie), dlatego też identyfikator najczęściej wykorzystywany jest do znajdywania szczegółowych informacji o innych osobach, zwykle w przeglądarce sieciowej.

Przypisanie profilu

Wiele stron lub for internetowych oferuje także indywidualną stronę użytkownika Steam, której aktywacja wymaga podania ów kodu – głównie w celu uniknięcia zamieszania w przypadku użytkowników o identycznych nazwach profilu.

Kontakt z administracją

Steam ID okazuje się być również bardzo pomocny w przypadku kontaktowania się z administracją serwisu, w szczególności w celu zgłoszenia użytkownika. Tak zwane “zreportowanie” profilu podając sam nick nie miałoby większego sensu, gdyż na platformie Steam można go w bardzo łatwy sposób zmienić. Poprzez dołączenie do formularza zgłoszeniowego Steam ID użytkownika, będziemy mogli mieć pewność, że oszust nie będzie w stanie się ukryć.

Identyfikator Steam – już wszystko wiesz!

Teraz już prawdopodobnie wiesz, jak sprawdzić numer ID, ważny element podczas poruszania się wśród społeczności Steam. Masz już także wiedzę, do czego ów identyfikator może być wykorzystany, oraz jak “przeskanować” stronę użytkownika pod kątem numeru ukrytego.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie najważniejsze pytania w sposób wyczerpujący oraz klarowny. Zachęcamy także do zapoznania się z resztą naszych artykułów dotyczących owej platformy gamingowej: znacznie ułatwi Ci to odnalezienie się wśród społeczności Steam.

Udostępnij