Edycja plików pdf – jak edytować plik PDF?

edycja plikow pdf jak edytowac plik pdf

Pliki z rozszerzeniem .pdf to jedne z najbardziej popularnych plików tekstowych i można je otworzyć niemal na każdym sprzęcie – laptopie, tablecie czy telefonie. Jeśli są odpowiednio sformatowane, mogą być zdecydowanie bardziej czytelne niż “goły” plik tekstowy.

Dodatkowo, będąc plikiem finalnym i z założenia nie do edycji, możemy mieć większą pewność, że nasz dokument w formacie PDF nie zostanie zmieniony – wymaga to bowiem dużo więcej zachodu niż w przypadku plików tekstowych.

Zapisać plik w formacie PDF jest niezwykle prosto. Większość programów do obsługi tekstu posiada opcję “Zapisz jako PDF”. Edycja plików PDF nie jest jednak niemożliwa, a w sieci znajdziesz darmowe programy, które Ci w tym pomogą.

Co to jest ten PDF?

PDF to skrót od Portable Document Format i został on opracowany i wprowadzony w 1991 roku przez firmę Adobe. Został on stworzony by umożliwić wyświetlanie plików nacdowolnym urządzeniu, bez względu na to, jaki jest na nim zamontowany system operacyjny. Wcześniej do ich otwierania należało pobrać program Acrobat Reader, obecnie większość przeglądarek internetowych zarówno na komputerach jak i urządzeniach mobilnych ma automatycznie wgrany plugin umożliwiający przeglądanie tych plików.

Jak edytować pliki PDF?

Programy stacjonarne

Wbrew obiegowej opinii pliki PDF można śmiało edytować. Najmniejszy kłopot sprawią pliki zawierające głównie tekst – w tym wypadku zmian można dokonać nawet w nowszych wersjach WORDa, należy jednak pamiętać o tym, że przy konwersji pliku .pdf na .doc lub .docx może zmienić się jego formatowanie – tekst się rozjedzie, znikną akapity lub zmienią się marginesy, więc oprócz samej edycji zamierzonych zmian, będziemy musieli trochę popracować nad ogólnym formatem pliku.

Najłatwiej zmieniać PDFy w dedykowanym programie Acrobat DC, jednak jest on płatny, w przeciwieństwie do Acrobat Reader’a, który służy wyłącznie do odczytu plików z tym rozszerzeniem.

Dodatkowo w przypadku tego programu denerwującym utrudnieniem może być fakt, że możemy edytować jedynie jedną stronę na raz, dlatego przy edycji większych dokumentów warto jednak zrobić to w Wordzie lub, jeśli mamy plik źródłowy w formacie innym niż PDF, poprawić tamten, a następnie przekonwertować w plik PDF.

W Internecie mamy szeroki wybór płatnych i darmowych programów do edycji plików PDF. Wśród tych darmowych i najbardziej popularnych konwerterów i edytorów pdf polecane są:

  • Ashampoo PDF Free
  • PDFill PDF Tools Free
  • PDF X-Change Viewer

Posiadają one wszystkie niezbędne do edycji opcje – dzielenie PDF, edycję plików z tym rozszerzeniem i możliwość edycji – łącznie ze wstawianiem hyperlinków, zdjęć i grafiki czy krótkich filmów.

Edycja plików PDF online

Jeśli nie korzystamy z edycji PDFów zbyt często, warto rozważyć edycję pliku online – bez konieczności instalacji oprogramowania. Korzystając z przeglądarkowych edytorów, warto jednak korzystać z zaufanych stron, żeby uniknąć ryzyka zainfekowania komputera. Jeśli korzystamy z dokumentów Google, najprościej skorzystać z googlowskiego edytora.

W tym celu wystarczy wysłany wcześniej na dysk Google dokument kliknąć prawym przyciskiem i wybrać opcję ” Otwórz w dokumenty Google” – zostanie on automatycznie przekonwertowany do obsługiwanego formatu i będziemy mogli dokonać zmian na zasadach podobnych jak w Wordzie.

Edytory plików pdf online są również bardzo pomocne przy usuwaniu stron z dokumentów PDF. Łatwiej jest jednak z nich korzystać na urządzeniach stacjonarnych niż za pomocą telefonu.

Udostępnij