Założenie poczty mail – wybieramy najlepszy portal

zalozenie poczty mail wybieramy najlepszy portal

Praktycznie każdy internauta posiada już założoną pocztę mailową. Wybór portalu padł prawdopodobnie przez czysty przypadek, który następnie przerodził się w przyzwyczajenie. Raczej nikt nie zmienia platformy mailowej, bo i po co? Jak się jednak okazuje – różne poczty e mail mają do zaoferowania różne udogodnienia. W tym artykule przyjrzymy się najciekawszym wyborom.

Darmowa poczta elektroniczna czy płatna?

Mimo wielu pomniejszych różnic na platformach, poczty e mail łączy jedno: darmowe użytkowanie. Z płatnych abonamentów nie korzysta raczej nikt (a przynajmniej my nikogo takiego osobiście nie znamy).

Usługodawcy próbują skusić użytkowników do wykupienia abonamentu na przykład poprzez brak reklam. Tak naprawdę wystarczy jednak zainstalować darmowego AdBlocka. Czy opłaca się więc założyć płatnego maila? Dopóki nie wysyłasz w swoich wiadomościach tajemnic rządowych i nie potrzebujesz maksymalnej prywatności i zaawansowanych zabezpieczeń – nie.

Parametry kont mailowych – jakie są?

Przy zakładaniu konta koniecznie zwróć uwagę na parametry takie jak pojemność skrzynki pocztowej, obecność reklam (których nie można się pozbyć darmowymi metodami) oraz systemy zabezpieczeń.

Poczty e mail w Polsce – jakie są najpopularniejsze?

Według badań przeprowadzonych przez Gemius, najpopularniejsze poczty elektroniczne pod względem liczby założonych kont to odpowiednio:

  1. Gmail.com
  2. Wp.pl
  3. Onet.pl
  4. O2.pl
  5. Interia.pl
  6. Gazeta.pl
  7. Yahoo.com

Dodatkowo, istnieje prawie 40% prawdopodobieństwo że posiadasz założone konto e mail na platformie Gmail. Jest to niezaprzeczalny lider na rynku. Na drugim miejscu plasuje się wp.pl z zaledwie 20% prawdopodobieństwem.

Gmail – lider na rynku. Wady i zalety

Serwis Gmail jest niesamowicie popularny. Nic w tym dziwnego – praktycznie wszyscy korzystają z usług Google’a: wyszukiwarki czy platform typu YouTube.

Główną zaletą posiadania konta na Gmail’u jest dostęp do pozostałych aspektów Google’a. Sama poczta działa bardzo dobrze: jest pojemna, a spam skrupulatnie się filtruje od wartościowych wiadomości.

Istnieją jednak negatywne opinie na temat Gmail’a. Za ten stan rzeczy odpowiada między innymi rzekome gromadzenie danych o użytkownikach / naruszanie prywatności. Czy obawy te są uzasadnione? Naszym zdaniem nie. Wiele innych platform również gromadzi dane osobiste swoich użytkowników. Aby tego uniknąć, należy… całkowicie zrezygnować z korzystania z Internetu.

Dodatkowe usługi – jakie wyróżniają dobrą pocztę elektroniczną?

Istnieje kilka dodatkowych funkcji, które mogą znacznie uprzyjemnić korzystanie z poczty elektronicznej. Oto kilka z nich:

  • Możliwość wybrania własnej domeny. Adres e mail o własnoręcznie ustalonej domenie wygląda znacznie bardziej profesjonalnie, niż o domyślnej. Jest to rozwiązanie idealne dla osób prowadzących firmę.
  • Rozbudowane foldery. Dużo łatwiej jest utrzymać porządek w swojej skrzynce pocztowej, gdy maile będą przechowywane w odpowiednich folderach. Im bardziej rozwinięta jest ta funkcja, tym lepiej.
  • Dedykowana aplikacja mobilna. Nikt z nas nie ma możliwości, by odświeżać pocztę elektroniczną na swoim komputerze 24 godziny na dobę. Z pomocą może przybyć aplikacja mobilna wprost od producenta. Teraz żadna ważna wiadomość Cię nie ominie.

Flagi ostrzegawcze – kiedy unikać platform emailowych?

Sporządziliśmy także listę tak zwanych flag ostrzegawczych. Czyli cech, które z reguły świadczą o niskiej wartości danej platformy. Zaliczamy do nich:

  • Denerwujące reklamy. Reklamy posiada każda platforma, i nie ma w tym niczego dziwnego. Problem pojawia się wtedy, gdy są one uporczywe i uniemożliwiają płynne korzystanie z serwisu. Niezbyt uczciwą praktyką jest także zmuszanie użytkowników do wyłączania blokerów reklam – nie tędy droga.
  • Ograniczona możliwość wysyłania wiadomości. Jest to po prostu chamska zagrywka niektórych platform. Płatne wiadomości? Kto się na to nabierze? Odpowiedź brzmi: osoby starsze. Jeśli jakakolwiek platforma próbuje okraść swoich bezwiednych użytkowników – trzymaj się od niej z daleka.
  • “Brudna” skrzynka odbiorcza. Czyli taka, do której przedostaje się mnóstwo wiadomości spamowych. Jeśli wybrana przez Ciebie platforma nie posiada dobrych filtrów przeciw “robotowym” wiadomościom – odpuść. Szkoda nerwów.

Różne skrzynki e mail – podsumowanie i nasza opinia

Naszym zdaniem najrozsądniej jest założyć maila na platformie Gmail. Serwisy pocztowe są co prawda różne, jednak Google nie bez powodu jest liderem na rynku.

Nie polecamy także sugerować się popularnością danych platform. Serwisy typu WP oraz O2 mimo wielu aktywnych użytkowników, uchodzą również za jedne z najgorszych możliwych wyborów (głównie za sprawą wadliwych filtrów antyspamowych).

Gmail pojawia się również na wielu urządzeniach mobilnych jako usługa domyślna – to powinno mówić samo przez siebie o jej jakości. Sprawnie łączy się ona również z innymi aplikacjami, takimi jak mapy czy galerie. Serdecznie polecamy!

Udostępnij