Jak uniknąć zagrożenia w sieci? – zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

zasady bezpiecznego korzystania z internetu

Przeglądanie Internetu kojarzy się głównie z przyjemnymi rzeczami: surfowaniem po Social Mediach, czatowaniem ze znajomymi, czy też czytaniem wpisów popularnonaukowych. Dla niektórych jest ono również powiązane z pracą; redaktorzy, reporterzy, czy też osoby prowadzące blogi internetowe większość swojego czasu spędzają w sieci.

Rzadko kiedy jednak nazwa “Internet” wywołuje poczucie niebezpieczeństwa oraz przywodzi na myśl czyhające na użytkownika zagrożenia. O ile sam zdrowy rozsądek jest w stanie uchronić przed przykrymi konsekwencjami nieprawidłowego korzystania z Internetu, o tyle na wiele sieciowych aspektów nie mamy wpływu.

Zobacz również: Jak działa tłumacz Google?

Zabezpiecz się zatem już w tym momencie, abyś nie musiał zamartwiać się później: z tego poradnika dowiesz się o kilku najważniejszych zasadach, dzięki którym będziesz mógł czuć się w pełni bezpiecznie podczas surfowania w Internecie.

Zasady technologiczne bezpiecznego korzystania z Internetu

Zdecydowaliśmy się na podzielenie owego poradnika na dwie kategorie: zasady technologiczne bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zasady socjalne. W tej części skupimy się na zagadnieniach oraz wiedzy stricte informatycznej, natomiast w następnej na relacjach międzyludzkich w Internecie oraz potencjalnych zagrożeniach z nich wynikających.

Zaufane strony internetowe oraz sieci Wi-Fi

W skrócie: korzystaj tylko i wyłącznie z zaufanych stron internetowych, czyli najpopularniejszych Social Mediów oraz witryn (na przykład WindowsMania 🙂 ).

Jeżeli dana strona internetowa oferuje dostęp do pirackich treści (gier, filmów) lub też brak jej certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo, wówczas istnieje duże ryzyko, że Twój sprzęt może zostać zainfekowany wirusami komputerowymi.

Oprócz samych stron internetowych, zwracaj także uwagę na sieć Wi-Fi, z którą jesteś połączony: niech będzie to łącze domowe, lub też dobrze znanej Ci osoby. Staraj się używać publicznych sieci tylko w ostateczności, i pod żadnym pozorem nie wpisuj swoich haseł podczas korzystania z nich. Jeśli masz taką możliwość, znacznie rozsądniej od publicznych sieci Wi-Fi będzie skorzystać ze swoich własnych danych komórkowych.

Aktualny system operacyjny, przeglądarki internetowe, i… hasło?

Złośliwe oprogramowanie znacznie łatwiej będzie w stanie przedostać się na niezaktualizowany komputer, gdyż, na czystą logikę, zabezpieczenia do złamania również będą przedawnione. Pamiętaj: aktualizuj oprogramowanie za każdym razem, gdy zostaniesz o to poproszony, niezależnie, czy będzie to aktualizacja systemu Windows, czy też niewielki patch przeglądarki Google Chrome.

Każdy pamięta o zasadzie ustawiania mocnych haseł składających się z liter, cyfr, oraz znaków specjalnych. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że swoje hasła również powinno się aktualizować. Wystarczy jedynie raz w roku zaktualizować swoje hasła do najważniejszych serwisów, z których korzystamy, a doda nam to sporej dozy bezpieczeństwa – znacznie utrudnia to bowiem proces łamania haseł “brute-force” przez hakerów, który bardzo często trwa właśnie kilkanaście miesięcy.

Programy antywirusowe – czyli nie bierz wszystkiego na własne barki

Każdemu z nas czasem może podwinąć się noga: wejdziemy na nieodpowiednią stronę Internetową, połączymy się z niewłaściwą siecią, lub też pobierzemy plik z niepewnego źródła. Dobrze byłoby zatem, aby ktoś cały czas sprawdzał nasze poczynania w sieci, i (w miarę potrzeby) odpowiednio reagował na zagrożenia: zaopatrz się zatem w dobry program antywirusowy.

Aplikacji ochronnych jest do wyboru całe mnóstwo: od McAfee, przez Eset Security i Norton’a aż po BitDefendera. Nie chcemy w tym momencie polecać żadnego z nich, gdyż uważamy, że jest to indywidualna preferencja. Ważne jest jedynie, aby Twój program antywirusowy wyposażony był nie tylko w skaner samego systemu, ale również jego ochronę w czasie rzeczywistym. Dzięki temu każdy użytkownik sieci będzie mógł czuć się znacznie bezpieczniej, a podejrzane pliki automatycznie będą poddawane kwarantannie oraz utylizacji.

Zobacz również: Jaki program antywirusowy na telefon wybrać?

Zasady socjalne bezpiecznego korzystania z Internetu

Tak samo jak w życiu realnym, tak samo i w Internecie powinieneś stosować zasadę ograniczonego zaufania. Pamiętaj, że porozumiewając się z kimś w Internecie nie wchodzisz w interakcję z wirtualnym robotem, tylko z rzeczywiście istniejącą osobą. Być może zabrzmi to w tym momencie trywialnie oraz dziecinnie, jednak koniecznie zastosuj się do 5 poniższych zasad nieufania obcym osobom w Internecie:

  1. Nie podawaj swoich danych osobowych: imienia, nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu, ani nawet rozmiaru obuwia aż do momentu, w którym nie upewnisz się, że osobie, z którą rozmawiasz, można zaufać.
  2. Nie wchodź w linki nieznanego pochodzenia: takie techniki wykradania haseł chętnie wykorzystywane są za pomocą skrzynki pocztowej lub (nieco rzadziej) komunikatorach na social mediach.
  3. Nie wpłacaj pieniędzy osobom poznanym tylko i wyłącznie w Internecie. Uważaj również na portale z ogłoszeniami typu OLX, gdyż bardzo często możesz natrafić na “kupującego-oszusta”, który będzie próbował wyłudzić dane z Twojej karty kredytowej.
  4. Nie opowiadaj o swoim życiu prywatnym. Dobrze wiesz, czym są dane wrażliwe, i że nie powinno się podawać ich osobom trzecim. To samo dotyczy się zdarzeń z życia prywatnego. Pamiętaj, wszystkie wrażliwe dane, jakie podasz, mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie.
  5. Nie toleruj cyberprzestępstw. Długotrwałe korzystanie z Internetu wywołuje swojego rodzaju “znieczulicę” na przestępstwa sieciowe – i jest to bardzo złe podejście! Pamiętaj, że od razu, gdy tylko zauważysz próbę wyłudzenia danych lub też żądania pieniędzy pod pretekstem groźby karalnej, koniecznie zgłoś ową sytuację na policję.

Zobacz również: Zagrożenia w Internecie – czyli co czyha na Ciebie w sieci?

Na zakończenie powiemy jedno: tak samo, jak nie ufasz ludziom w ciemnych uliczkach Twojego miasta, tak samo nie ufaj osobom poznanym w otchłani Internetu. Pamiętaj, że granica między światem wirtualnym a rzeczywistym coraz bardziej się zaciera, dlatego też konieczne jest, abyś stosował się do wszystkich podanych przez nas zasad bezpiecznego korzystania z sieci.

Udostępnij