Jaki powerbank wybrać? Na jakie parametry zwracać uwagę?

jaki powerbank wybrac na jakie parametry zwracac uwage

Powerbank to przenośny akumulator, za pomocą którego możesz naładować urządzenia elektrycznie w praktycznie każdym miejscu. To niewielkie akcesorium jest szczególnie popularne wśród osób, które często używają telefonów lub tabletów poza domem (w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu). Na jakie parametry należy zwracać uwagę podczas zakupu powerbanka? Czym różnią się od siebie poszczególne modele?

Co powinien posiadać dobry powerbank?

Dobry powerbank powinien odznaczać się przede wszystkim wysoką pojemnością. Jest to najważniejszy parametr wszystkich przenośnych akumulatorów. Jaka wartość będzie odpowiednia? Naszym zdaniem dobrze sprawdzi się 20.000 mAh.

Mniejsza pojemność powerbanku sprawi, że będziesz musiał go znacznie częściej ładować – co mija się nieco z celem.

To jednak nie wszystko. Dobry powerbank powinien posiadać także:

  • Właściwe natężenie prądu oraz moc ładowania. Jeśli chodzi o natężenie, wartość 3A będzie optymalna. W przypadku mocy: około 16W.
  • Odpowiedni typ ładowania. Niektóre powerbanki posiadają funkcję szybkiego ładowania smartfona (tzw. quick charge), co pozwala na znaczne skrócenie czasu napełniania energii.
  • Ilość i rodzaj gniazd USB. Generalnie im więcej, tym lepiej – w końcu będziesz mógł ładować więcej typów urządzeń naraz. Oczywiście w granicach rozsądku.

Quick charge, fast charge, turbo charge – czym się różnią?

Funkcje te nie różnią się zupełnie niczym. Nie ma żadnych sztywnych reguł, kiedy szybkie ładowanie ma posiadać notkę “fast”, a kiedy “turbo”.

Są to tylko i wyłącznie nazwy marketingowe. Nie należy zwracać na nie większej uwagi – znacznie ważniejsze są konkretne parametry powerbanka.

Dodatkowe funkcje powerbanków – jakie są warte uwagi?

Na poniższej liście znajdziesz dodatkowe funkcje powerbanków, które mogą okazać się przydatne:

  • Ładowanie indukcyjne. Czyli ładowanie bez pomocy przewodu. Jeśli zależy Ci na tej funkcji, powinieneś zaopatrzyć się w tak zwany “bezprzewodowy powerbank”.
  • Pass Through. Jest to funkcja, dzięki której możesz ładować swojego powerbanka podczas ładowania za jego pomocą innych urządzeń. Przydatna, gdy zarówno Twój smartfon jak i powerbank są rozładowane.
  • Wbudowany przewód. Co prawda nie jest to stricte “funkcja”, ale warto o niej wspomnieć. Powerbanki z wbudowanym przewodem są niezwykle łatwe w przenoszeniu (patrz: powerbanki iWALK). Nie musisz również nosić ze sobą dodatkowego kabla.

Ile czasu trwa ładowanie powerbanka do pełna?

Czas ładowania powerbanka zależy od jego pojemności oraz rodzaju złącza.

Złącze micro USB ładuje wolno. Szybkie ładowanie oferuje m. in. złącze USB typu C.

Prosty przykład: powerbank o pojemności 20.000 mAh będzie ładował się ponad 10 godzin jeśli użyjemy złącza micro USB. O połowę krócej, gdy zastosujemy USB typu C.

Na ile pełnych załadowań wystarczy powerbank?

Aby poznać odpowiedź, wystarczy dokonać prostych obliczeń.

Pojemność zarówno powerbanka jak i baterii w smartfonie określa się za pomocą mAh. Czy zatem powerbank o pojemności 20.000 mAh wystarczy na 10 pełnych załadowań baterii o pojemności 2.000 mAh? W dość sporym zaokrągleniu – tak.

Prawdopodobnie wystarczy jednak na około 8-9 pełnych załadowań. Ma na to wpływ tak zwana sprawność powerbanka określana w procentach. Powerbank o pojemności 20.000 mAh i sprawności 90% będzie posiadał faktyczną pojemność o wartości 18.000 mAh.

Jaki powerbank wybrać – Jakie modele powerbanków polecamy?

Jak już wiesz – pojemny powerbank, to (z reguły) dobry powerbank. Jeśli oprócz tego posiada on właściwe natężenie prądu oraz moc ładowania, to będzie idealnym kandydatem.

Czy jesteśmy w stanie polecić jakieś konkretne modele? Tak, a oto kilka z nich:

  • Anker Powerbank PowerCore Ess ential. Jest to model o pojemności 20.000 mAh i mocy 18W. Wyposażony został w funkcję szybkiego ładowania oraz port USB typu C. Na dodatek jego cena jest względnie niska: niespełna 300 złotych.
  • Xtorm Powerbank. To przepotężna stacja ładująca o mocy 70W. Pojemność tego powerbanka nie jest zachwycająca: 19.200 mAh, jednak za jego pomocą zasilisz praktycznie wszystko. Posiada panel słoneczny, dzięki czemu nie będziesz potrzebował dostępu do prądu przez długi czas. Minus? Wysoka cena – wydatek rzędu 900 złotych.
  • Belkin Powerbank. Na zakończenie listy sprzęt bardzo budżetowy. Jego parametry są jednak w porządku: pojemność 20.000 mAh, moc 15W, a także różne porty USB. Zakupisz go za nieco ponad 100 złotych, co jest śmiesznie niską ceną względem oferowanej jakości.

Jaki powerbank wybrać – Zakup dobrego powerbanka

Wiesz już, że lepiej zaopatrzyć się w powerbank o większej pojemności. Kto ma czas na doładowywanie powerbanka co każde trzecie naładowanie za jego pomocą smartfona?

Zdajesz sobie też sprawę, że znaczenie ma natężenie prądu i moc. Dzięki temu wykorzystasz powerbanka nie tylko do ładowania telefonu. Możliwe będzie też ładowanie laptopów i innego sprzętu elektronicznego.

Potrafisz także rozróżnić przydatne funkcje, od zbędnych. Bezprzewodowe ładowanie naprawdę może się przydać, czego nie można powiedzieć o wielu innych “bajerach” oraz chwytach marketingowych (np. nazwy markowe typu Super / Extra / Nitro charging).

Wybór dobrego powerbanku to względnie łatwe zadanie. Wystarczy wiedzieć, na jakie parametry warto zwracać uwagę.

A Ty potrzebujesz powerbanka do ładowania laptopa, czy smartfona?

Udostępnij