Czy zdarzyło Ci się ostatnio, że podczas pisania na klawiaturze musiałeś skorzystać z niemieckich znaków? Jeśli tak, to zapewne pozyskałeś je poprzez skopiowanie z gotowych stron internetowych. Owszem, jest to jakiś sposób, jednak każdorazowe kopiowanie pojedynczych liter na dłuższą metę może okazać się uciążliwe. Czy istnieje jakiś szybszy sposób, by zyskać dostęp do niemieckich znaków, gdy tylko będą nam one potrzebne? Czy konieczna jest zmiana języka systemu operacyjnego? Wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące niemieckich znaków znajdziesz właśnie w tym artykule.
Skopiuj niemieckie znaki – sposób jednorazowy
Język niemiecki zawiera w sobie kilka znaków specjalnych, których nie sposób znaleźć w naszym ojczystym języku. Jeśli niemieckie litery są Ci potrzebne jedynie raz na jakiś czas, to spokojnie możesz je po prostu kopiować.
Oto wszystkie specjalne znaki występujące w języku niemieckim: ä, Ä, ö, Ö, ü, Ü, ß.
Kopiowanie to nieoptymalny sposób
Bądźmy jednak ze sobą szczerzy: ten sposób sprawdzi się tylko wtedy, gdy mamy do użycia kilka/kilkanaście takich znaków w całym tekście. W momencie, gdy liczba ta znacznie wzrasta, a niemieckie znaki specjalne stają się nam potrzebne praktycznie w każdym zdaniu – wówczas kopiowanie ich okazuje się być zbyt uciążliwe.
Na całe szczęście istnieją inne sposoby, aby szybko zyskać dostęp do owych znaków na polskiej klawiaturze, nawet bez dostępu do internetu.
Niemieckie znaki za pomocą klawiatury numerycznej – sposób okazjonalny
Do znaków specjalnych występujących w języku niemieckim możesz zyskać dostęp za pomocą przycisków numerycznych na swojej klawiaturze (“miniaturowa klawiaturka” znajdująca się po prawej stronie). Za jej pomocą możesz używać również wielu innych niestandardowych znaków, nie tylko z języka niemieckiego.
Kombinacje na niemieckie znaki na polskiej klawiaturze
Wszystkie znaki specjalne zyskasz poprzez przytrzymanie przycisku ALT oraz wystukanie specjalnego kodu na klawiaturze numerycznej (nadal trzymając ów klawisz).
Tym sposobem możesz wywołać nie tylko niemieckie “umlauty”, ale również znaki specjalne pochodzące z innych języków, a nawet emotikony.
Skupmy się jednak na znakach języka niemieckiego: kodem wywołującym literę “ä” jest “132” lub “0228”. Aby ją zatem wywołać, należy przytrzymać przycisk lewy ALT oraz wpisać dany ciąg cyfr – po puszczeniu klawisza, powinna pojawić się nasza upragniona litera.
Spis wszystkich kombinacji:
- Ä – ”142” lub “0196”
- ä – “132” lub “0228”
- Ö – “153” lub “0214”
- ö – “148” lub “0246”
- Ü – “154” lub “0220”
- ü – “129” lub “0252”
- ß – “225” lub “0223”
Nie posiadam klawiatury numerycznej – co wtedy?
Niestety, nie wszystkie dzisiejsze klawiatury wyposażone są w klawisze numeryczne. Co należy wówczas zrobić, aby wpisać niemieckie znaki?
Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie aktywacja klawiatury ekranowej. Sposobów na jej uruchomienie jest wiele, jednak zwykle wystarczy, gdy wpiszesz w Windowsowym pasku wyszukiwania frazę “klawiatura ekranowa” oraz klikniesz w wynik.
W niektórych jednak przypadkach opcja ta nie pojawia się – wówczas będziesz musiał namierzyć ją własnoręcznie w panelu sterowania.
Każda klawiatura ekranowa wyposażona jest w klawiaturę numeryczną. Czasem trzeba ją jednak dodatkowo aktywować poprzez zmianę ustawień (przycisk “opcje” umieszczony na interfejsie klawiatury ekranowej).
Gdy Twoja klawiatura ekranowa będzie już gotowa do użytku, wystarczy, że powtórzysz wcześniej wypisane kombinacje kodów cyfrowych, a na twoim ekranie pojawią się niemieckie znaki.
Instalacja niemieckiej klawiatury – sposób trwały
Jeśli jednak musisz korzystać z niemieckich znaków równie często, jak z polskich, wówczas najlepiej będzie, jeśli zainstalujesz niemiecką klawiaturę. Za jej pomocą będziesz miał dostęp do wszystkich znaków specjalnych, bez konieczności ich kopiowania lub też wklepywania trudnych do zapamiętania kodów.
Aby zyskać dostęp do klawiatury niemieckiej, będziesz musiał odnaleźć w opcjach systemu zakładkę “Język”. Podobnie, jak w przypadku klawiatury ekranowej – wystarczy, że wpiszesz odpowiednią frazę w Windowsowym pasku wyszukiwania. Jednak i tym razem owa opcja może się po prostu nie wyświetlić – wówczas ponownie .
Gdy znajdziesz się już w zakładce “Język”, namierz opcję “Dodaj język”, po czym zaznacz “Niemiecki”. Powinien uruchomić się instalator, który w intuicyjny sposób przeprowadzi Cię przez cały proces.
Pisanie znaków niemieckich na niemieckiej klawiaturze – jak to zrobić?
Gdy zakończy się już proces instalacji, będziesz miał dostęp do klawiatury niemieckiej.
W trakcie, gdy niemiecka klawiatura będzie aktywna (zmiany języka można dokonać poprzez kombinację klawiszy lewy ALT oraz SHIFT), wystarczy, że wciśniesz jeden z niżej podanych klawiszy:
- “ “ ” dla “Ä” (podwójny cudzysłów)
- “ ‘ ” dla “ä” (pojedynczy cudzysłów)
- “ : ” dla “Ö”
- “ ; ” dla “ö”
- “ { ” dla “Ü”
- “ [ ” dla “ü”
- “ – ” dla “ß”
Klawiatura niemiecka – to proste!
Jak widać, wcale nie musisz zamieniać swojej polskiej klawiatury na niemiecką, aby zyskać dostęp do ichniejszych znaków. Czasem układ klawiatury może nieco utrudnić owe zadanie, jednak po przeczytaniu tego artykułu z całą pewnością będziesz w stanie sobie poradzić.
Aby napisać niemieckie znaki, możesz także skorzystać z pomocy tablicy znaków – jednak jest to prawdopodobnie najmniej efektywny sposób, i znacznie lepiej jest skorzystać z powyższych sugestii.
Niemieckie znaki na polskiej klawiaturze nie powinny więc już być dla ciebie jakimkolwiek wyzwaniem – miłego pisania!