Czy spotkałeś się kiedyś ze sformułowaniem router LTE na kartę SIM? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak działa taki sprzęt, a także jak wybrać najlepszy model.
Router LTE na kartę SIM – jak to wszystko działa?
Pewnie doskonale wiesz, jak działa tradycyjny router. Wystarczy go podłączyć do sieci za pomocą przewodu Ethernetowego. Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj routera, który znajduje się w większości domostw.
Router LTE działa dokładnie w taki sam sposób, jak jego tradycyjny odpowiednik. Istnieje jednak jedna różnica: zamiast przewodu Ethernet wykorzystuje się kartę SIM.
Internet na kartę SIM – kwestia cenowa
Miesięczny abonament opłacany w przypadku Internetu tradycyjnego oscyluje w granicach 50zł-100zł. Internet na kartę SIM jest jednak, niestety, znacznie droższy.
Wszystko zależy co prawda od wybranego pakietu, jednak chyba każdy zdaje sobie sprawę, że Internet mobilny po prostu kosztuje więcej.
Kupujemy dobry router LTE – na co trzeba zwrócić uwagę?
Aby wybrać najlepszy router LTE powinieneś wiedzieć, na jakie parametry w ogóle należy zwracać uwagę. Niektóre są nieistotne, by inne mogły zaważyć o użyteczności całego sprzętu.
Koniecznie zwracaj uwagę na aspekty takie jak:
- Slot na kartę SIM. Być może zdziwi Cię ta informacja, ale wiele routerów reklamowanych jako LTE nie posiada slotu na kartę SIM. Po prostu są one w stanie ją obsługiwać, jednak umieścić ją można tylko za pomocą specjalnego modemu USB. Lepiej uniknąć tej niedogodności.
- Transfer danych. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnych routerów, powinien to być najważniejszy dla Ciebie parametr. Maksymalna prędkość transferu danych decyduje po prostu o prędkości Twojego Internetu. Mówi się, że 150 Mb/s to wartość minimalna, jednak my polecamy zaopatrzyć się przynajmniej w 200 Mb/s.
- Akumulator / bateria. Router LTE zwykle wykorzystywany jest na wyjazdach, podczas których ciężko o stały dostęp do prądu. Wówczas przydatna okaże się wbudowana w router bateria lub akumulator, dzięki którym będziesz miał dostęp do Internetu, nawet będąc z dala od cywilizacji.
Routery LTE – omówienie najważniejszych atrybutów
Wiele routerów LTE oferuje dodatkowe funkcje. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich:
- 4G LTE. Jest to bardzo ważny atrybut. Pozwala on na przesył danych wynoszący około 300 Mb/s – czyli o bardzo dużej prędkości.
- Porty LAN. Za pomocą tych portów możliwe jest bezpośrednie podłączenie routera do komputera stacjonarnego. Gwarantuje ono stabilne połączenie bez skoków tak zwanego pingu. Im większa liczba portów LAN, tym lepiej dla użytkownika.
- Port WAN. Standardowy router posiada jeden taki port. Jego działanie jest nieco skomplikowane, jednak pozwala on na połączenie ze sobą kilku routerów przy obsłudze Internetu od jednego dostawcy.
Najlepsze routery LTE – jakiej marki?
Liczba modeli routerów jest zbyt duża, aby sensownie je ze sobą zestawić. Niektóre mogą być najlepsze w domowym zaciszu, by inne były liderami w kwestii udostępniania Internetu całym biurowcom.
Stworzyliśmy jednak spis firm, które produkują obiektywnie najlepsze routery. Są to między innymi routery marki TP-Link, D-Link oraz Linksys. Warto zwrócić uwagę także na sprzęt Huaweia, ASUSa, oraz mało znanej Tendy.
Technologie poprawiające zasięg – kilka słów o standardach WiFi
Warto także zwrócić uwagę na technologie, których głównym zadaniem jest poprawienie zasięgu routerów LTE.
Jedną z nich jest wykorzystanie dwóch zewnętrznych anten. Koniecznie sprawdź także, jakie standardy WiFi są wspierane. Ta kwestia jest jednak nieco skomplikowana.
Za absolutne minimum uznaje się obsługę WiFi 4, czyli 802.11n. Poniżej znajdziesz listę wszystkich standardów WiFi:
- WiFi 2 (11b) – działa ze starszym sprzętem, prędkość to 11 MB/s, przy dzisiejszych standardach zupełnie niewarty uwagi
- WiFi 3 (11a/g) – prędkość na poziomie około 54 MB/s, podobnie jak poprzednik znacznie się zestarzał
- WiFi 4 (11n) – absolutne minimum w dzisiejszych czasach, prędkość do 600 MB/s
- WiFi 5 (11ac) – polecany przez nas standard, bardzo wydajny, o przepustowości prawie do 7 000 Mb/s
- WiFi 6 (11ax) – doskonały nawet dla najbardziej wymagających użytkowników, prędkość “na papierze” to prawie 10 000 Mb/s.
Ranking routerów LTE – podsumowanie
Co prawda uniknęliśmy wymieniania konkretnych modelów routerów, jednak przedstawiliśmy wiele firm, które produkują naprawdę porządny sprzęt.
Wiesz już, na jakie aspekty należy zwracać uwagę. Dowiedziałeś się także, czym różnią się od siebie poszczególne standardy WiFi.
Tani router LTE niestety nie będzie dobrym wyborem. Znacznie lepiej zainwestować w lepszy sprzęt.
To, czy router z modemem LTE sprawdzi się w Twoim przypadku, jest sytuacyjne. Jeśli szykujesz się do dłuższego wyjazdu, wówczas może on uratować Ci przysłowiową skórę. Jeśli poszukujesz jednak sprzętu na stałe, wówczas lepiej będzie podłączyć się za pomocą konwencjonalnego kabla Ethernetowego – wyjdzie znacznie taniej.