Początki w IT bywają trudne, zwłaszcza że wokół branży narosło wiele mitów. W rezultacie oczekiwania względem pracy nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością, co może prowadzić do frustracji. Na szczęście, twardego lądowania da się uniknąć. Trzeba jednak dobrze poznać branżę. Co warto wiedzieć na starcie, by się nie rozczarować?
Praca w IT = wysokie zarobki od ręki – czy na pewno?
Pracownicy branży IT od lat okupują wysokie pozycje w zestawieniach najlepiej zarabiających zawodów. Perspektywa atrakcyjnego wynagrodzenia otrzymywanego już na starcie jest niezwykle kusząca. Nic więc dziwnego, że wiele osób przebranżawia się i próbuje swoich sił w IT. I faktycznie, kandydaci, którzy dysponują wysokimi kompetencjami i potrafią je udowodnić przed pracodawcą, mogą liczyć na ponadprzeciętne zarobki.
Zobacz również: Rekrutacja w oparciu o wartości – czy sprawdza się w branży IT?
Co natomiast z osobami początkującymi, które nie dysponują doświadczeniem lub kandydatami mogącymi pochwalić się co najwyżej średnimi umiejętnościami? Dla nich również znajdzie się praca w branży IT, jednak nie tak dobrze płatna. Nie oznacza to oczywiście, że droga do atrakcyjnych zarobków jest dla nich całkowicie zamknięta. Wymagać będzie jednak zaangażowania i intensywnej nauki.
Żeby się nie rozczarować, warto więc z pewną dozą rezerwy podchodzić do zestawień zarobków. Pierwsze pensje osób dopiero kończących studia informatyczne czy też samouków bez doświadczenia najczęściej oscylują wokół średniej krajowej, co może wielu zaskoczyć. Na początku kariery w IT warto więc szukać firm, które oferują atrakcyjną ścieżkę awansu i dają pole do rozwoju kompetencji.
Kariera w IT – pęd do rozwoju wymagany
Praca w IT wymaga ciągłego pogłębiania wiedzy i doskonalenia umiejętności, czym zresztą nie odbiega od innych profesji. Zarówno bowiem lekarz, jak i księgowa czy też budowlaniec muszą stale podnosić kompetencje, aby dobrze wywiązywać się ze swoich obowiązków. Różnica polega na tym, że technologie i narzędzia wykorzystywane w branży IT zmieniają się wręcz błyskawicznie.
Jeśli nie będziesz się rozwijać, już po 2-3 latach Twoje kompetencje stracą na wartości i przestaną być atrakcyjne dla pracodawców oferujących najlepsze warunki zatrudnienia. Ciągłe uczenie się, doskonalenie umiejętności i eksperymentowanie to chleb powszedni w branży IT. Warto to wiedzieć już na starcie. Nie każdemu bowiem taki styl pracy będzie odpowiadać.
Zobacz również: Dlaczego współpracując z agencją rekrutacyjną, nie tracisz nic? O modelu success fee słów kilka
Co ważne, o tym, jaka technologia jest popularna w danym momencie, decyduje rynek. Jeżeli nie specjalizujesz się w bardzo wąskiej dziedzinie, musisz płynąć z prądem. Umiejętności rozpoznawania trendów i dostosowywania kompetencji do wymogów rynku są zatem kluczowe, jeśli chcesz osiągnąć w branży IT sukces.
Praca w IT – warto trzymać ręką na pulsie
Chociaż specjaliści są zgodni – ekspertów IT w Polsce jest wciąż za mało, nie oznacza to, że będziesz niezastąpiony w firmie. Dlatego oprócz ciągłego doskonalenia umiejętności warto również obserwować rynek. Na bieżąco więc monitoruj ogłoszenia. W ten sposób dowiesz się, czego od kandydatów oczekują pracodawcy. Pozwoli Ci to określić, jakie kompetencje są mile widziane na rynku, a jakie tracą na znaczeniu, co ułatwi wybór ścieżki rozwoju.
Pamiętaj, że w zależności od specyfiki i potrzeb przedsiębiorcy poszukiwane umiejętności mogą być różne nawet w obrębie jednego stanowiska. Analiza ogłoszeń pozwoli wyodrębnić te kluczowe, których ewentualne braki warto uzupełnić, by zachować konkurencyjność na rynku.
Zobacz również: Employee Advocacy – jak przyciągnąć talenty do swojej firmy?
Ponadto, dzięki systematycznemu monitoringowi rynku zyskasz wiedzę na temat oferowanych wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych. Ułatwi Ci to negocjację warunków zatrudnienia, a w razie potrzeby znalezienie nowego pracodawcy. Z badań wynika, że prawie co drugi informatyk zmienia pracę raz na dwa lata. Jeśli więc liczysz na to, że całą swoją karierę zawodową spędzisz w jednym miejscu, możesz się rozczarować. Odsetek informatyków, którzy w ogóle nie zmieniali pracodawcy, wynosi bowiem mniej niż 10 proc.
Start w branży IT może się okazać wyjątkowo trudny dla osób, które posługują się popularnymi mitami. Dlatego warto rozprawić się z nimi jak najwcześniej, co pozwoli uniknąć rozczarowania i konieczności przebranżowienia się.
Artykuł sponsorowany