Jak wybrać telefon z dobrym aparatem?

jak wybrac telefon z dobrym aparatem

Obecnie telefon z dobrym aparatem może śmiało konkurować z tzw. lustrzanką. Niestety, wielu użytkowników wciąż zwraca uwagę tylko na liczbę megapikseli. Sprawdź, czym kierować się podczas zakupu smartfona!

Jaki kupić telefon z dobrym aparatem

Jesteś zapalonym fotografem i szukasz dobrego smartfona do robienia zdjęć? Wszystkie telefony komórkowe mają teraz aparat fotograficzny, a producenci regularnie proponują coraz to nowe funkcje i ulepszenia. Smartfony przestały być dobrem luksusowym, a stały się absolutną koniecznością. Producenci starają się zachować idealną równowagę między właściwościami a ceną, mimo panującej na rynku silnej konkurencji. Jeśli chcesz kupić smartfon z dobrym aparatem, skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Chociaż niewielu pasjonatów fotografii mobilnej zwraca uwagę na wyświetlacz telefonu, to wpływa on na jakość zdjęć. Warto przypomnieć, że aparat w smartfonie robi zdjęcia tylko w trybie podglądu na żywo, co oznacza, że obraz wyświetla się bezpośrednio na matrycy. Upewnij się, że wybrany wyświetlacz zapewnia szerokokątne widzenie i wiernie odzwierciedla kolory. W przeciwnym razie będziesz zmuszony ręcznie ustawiać balans bieli.

samsung galaxy s21 uktra 5g

Kiedy warto kupić smartfona z trzema lub czterema aparatami

Telefon z 3 aparatami pozwala uzyskać obraz o większej rozdzielczości. Zdjęcie możesz swobodnie powiększać i przycinać tak, aby dostosować je do swoich potrzeb. Należy tu dodać, że szczegóły uchwycone w kadrze nadal będą wyraźne. Wydrukowany obraz nie straci na jakości, z powodzeniem możesz go wykorzystać tak w celach prywatnych, jak i zawodowych.

Jeśli jesteś doświadczonym fotografem, telefon z 4 aparatami na pewno ci się spodoba. Taki smartfon sprawi, że każde zdjęcie nabierze profesjonalnego charakteru. Wszystkie aparaty obsługujesz za pomocą jednej aplikacji, dzięki czemu łatwo dostosujesz narzędzia do swoich potrzeb i preferencji. Taki telefon możesz wykorzystać nie tylko do robienia zdjęć czy nagrywania filmów, lecz także do prowadzenia webinarów i wideokonferencji.

Jak zrobić ostre zdjęcie telefonem

Czujnik ostrości zastąpił tradycyjny film fotograficzny, a czułość mierzymy w megapikselach. Piksel – to najmniejszy element obrazu wyświetlanego na telefonie, monitorze komputerowym, ekranie telewizora lub specjalistycznym urządzeniu. Im większe zdjęcie, tym więcej powinno zawierać pikseli, dla uzyskania odpowiedniej ostrości.

Dobry aparat w telefonie ma przynajmniej 12 megapikseli. Coraz więcej producentów oferuje smartfony z aparatami z 16 megapikselami. Warto jednak podkreślić, że wielu użytkowników nie dostrzeże istotnych różnic między tymi 16-megapikselowymi a standardowymi 8-megapikselowymi. Jeśli zamierzasz drukować szczegółowe, tradycyjne zdjęcia, wybierz smartfon, w którym jest dobry aparat z 8–12 megapikselami.

Jak przysłona w aparacie wpływa na jakość zdjęć

Szukając telefonu z najlepszym aparatem, zwróć uwagę na przysłonę, reguluje ona ilość światła przechodzącego przez obiektyw i matrycę. Parametr podawany jest w liczbach przysłony, czyli stosunku ogniskowej obiektywu do wielkości otworu. Im mniejsza wartość przysłony (f), tym większy otwór, a tym samym więcej światła może dotrzeć do aparatu. Dzięki temu można uzyskać nie tylko większą głębię ostrości, lecz także szybsze otwarcie migawki. Obecnie telefon z dobrym aparatem ma przysłonę f/2.2, a nawet f/1.8.

Zoom cyfrowy czy optyczny

Zoom to niezwykle przydatna funkcja w telefonie z dobrym aparatem. Pozwala szybko skoncentrować się na konkretnym obszarze, aby uchwycić więcej szczegółów. Wiele smartfonów wciąż oferuje zoom cyfrowy do powiększania obiektów w kadrze. Niestety, rozwiązanie takie wpływa negatywnie na jakość obrazu. Jeśli maksymalnie przybliżymy zdjęcie, stanie się ono rozmyte, czyli rozpikselowane. Programiści stale pracują nad tym, aby poprawić funkcję przybliżania cyfrowego.

Lubisz fotografować przyrodę? A może tworzysz portrety? Jeśli tak, wybierz telefon komórkowy z zoomem optycznym. Proponowana funkcja poprzez wydłużenie obiektywu, pozwala znacznie powiększyć obraz. Ale uwaga! W tym wypadku jakość zdjęcia nie ulega pogorszeniu. Istnieje jednak pewna granica. Niektóre telefony komórkowe mają tylko dwukrotny zoom optyczny, następnie włącza się przybliżenie cyfrowe. Jeśli często robisz zdjęcia, zwłaszcza portrety, na świeżym powietrzu, poszukaj smartfona z 3-krotnym, 3,5-krotnym lub 5-krotnym zoomem optycznym.

przydatne funkcje w smartfonie z najlepszym aparatem

Przydatne funkcje w smartfonie z najlepszym aparatem

Zastanawiasz się, jaki telefon z dobrym aparatem wybrać? Porównując oferty smartfonów, weź pod uwagę czas otwarcia migawki. Parametr ten określa, jak długo migawka pozostaje otwarta podczas naświetlania, a im dłuższy czas otwarcia, tym jaśniejszy obraz. Prezentowana funkcja przydaje się podczas fotografowania przy słabym oświetleniu.

Innym ważnym parametrem jest ISO, czyli czułość matrycy: im wyższe ISO, tym matryca jest bardziej czuła na światło. Wspomniany czynnik pomaga zrobić świetne zdjęcia nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Zamiast używać lampy błyskowej, możesz ustawić wyższe ISO, dzięki czemu wpuścisz więcej światła przez obiektyw.

Stabilizacja optyczna w smartfonach

Technologia stabilizacji wykrywa ruch i przesuwa obiektyw w górę i w dół oraz na boki, aby zapobiec rozmyciu obrazu. Używane są do tego: czujnik żyroskopowy i ruchome elementy obiektywu. Stabilizacja optyczna przydaje się podczas nagrywania filmów i robienia zdjęć telefonem z dobrym aparatem w słabym świetle. Należy pamiętać, że proponowana funkcja pozwala jedynie zminimalizować efekt rozmycia, a nie całkowicie go wyeliminować.

Format RAW w smartfonach

RAW to konkretny format obrazu cyfrowego, przechowywanego na karcie pamięci telefonu lub aparatu fotograficznego. W smartfonach z androidem większość producentów proponuje DNG, czyli uniwersalny format plików RAW. Z kolei Apple proponuje się format ProRAW. W tym wypadku możesz edytować obraz tak, jak chcesz, a nie, jak podpowie telefon z aparatem. Dzięki temu zyskujesz większą kontrolę nad ostatecznym wyglądem obrazu. Ponadto łatwo dostosujesz ekspozycję i balans bieli na komputerze, co sprawia pewne trudności w plikach JPEG.

Z drugiej strony pliki RAW są nieskompresowane, dlatego zajmują znacznie więcej miejsca na karcie pamięci. Nie możesz też ich po prostu przesłać przez internet lub udostępnić znajomym. Jeśli jednak chcesz, aby zdjęcia zawierały wszystkie szczegóły, zapisuj je właśnie w formacie RAW.

Szukasz taniego smartfona z dobrym aparatem? W takim razie zajrzyj do sklepu internetowego AB FOTO, w którym znajdziesz telefony znanych marek. Niezależnie od tego, czy szukasz nowego Samsunga, Huawei, Motoroli, Sony, Xiaomi czy iPhone’a, na pewno wybierzesz coś dla siebie. Kupując wymarzony smartfon przez internet, nie nadwyrężysz domowego budżetu.

Źródło: ABFoto.pl

Artykuł sponsorowany

Udostępnij