Monitor 144hz do gier – czy warto go kupić?

monitor 144hz do gier czy warto kupic monitor gamingowy

Rynek ze sprzętem komputerowym dla graczy rozwija się w zawrotnym tempie. Zakupić możemy podświetlane klawiatury mechaniczne z różnymi switchami (typami przycisków), myszki o sensorach nawet do 16 tysięcy DPI, czy też słuchawki o nieskazitelnej jakości dźwięku. Kwestią sporną jednak pozostają nadal monitory gamingowe. Czy jest sens w nie inwestować? Jaka jest różnica między 60 hz a 144 hz? O tym wszystkim dowiesz się w poniższym artykule.

Czym jest częstotliwość odświeżania?

Częstotliwość odświeżania to parametr informujący nas, ile razy w skali jednej sekundy pokazywany będzie nowy obraz.

Tak więc zwykły monitor o wartości 60hz będzie generował maksymalnie 60 obrazów na sekundę, a specjalny monitor gamingowy 144 hz już 144 obrazy.

Czy częstotliwość odświeżania jest ważna?

Odpowiedź zależy od tego, do czego ów monitor będzie wykorzystywany:

Jeśli jesteś graczem – tak!

Jeżeli jesteś graczem (a skoro czytasz ten artykuł, to jest spore na to prawdopodobieństwo), to zaawansowane technologie synchronizacji obrazu powinny być bliskie Twojemu sercu.

Spójrz sam: monitor gamingowy 144 hz będzie w stanie wyświetlić ponad dwukrotnie więcej klatek na sekundę, niż jego 60 hercowy odpowiednik.

Oznacza to, że płynność obrazu będzie 2x większa, a nowe rzeczy będą pojawiać się na ekranie znacznie szybciej.

Jeśli zatem w Twoich grach wymagany jest krótki czas reakcji, to warto, abyś zainwestował w odpowiedni monitor dla gracza.

Do prac biurowych – niekoniecznie

Jeśli jednak wykorzystujemy komputer stricte do prac biurowych, wówczas udogodnienie w postaci 144 hz monitora może okazać się zbędne.

Nie oznacza to jednak, że pieniądze zostaną wyrzucone! Dobrze znany jest bowiem fakt, iż monitory “z wyższej półki” są znacznie bardziej przyjazne dla ludzkich oczu, oraz nie przemęczają zbytnio wzroku.

Gamingowy monitor – jakie parametry?

Monitory gamingowe, które uraczają nas wysoką częstotliwością odświeżania, zwykle posiadają również odpowiednie pozostałe parametry.

Rozdzielczość ekranu

Najpopularniejsza rozdzielczość ekranu w takich monitorach wynosi 1920 x 1080 (jest to rozdzielczość full hd). Jest ona w zupełności wystarczająca, nawet jeśli sprzęt będzie znajdywał się blisko Twoich oczu.

Rodzaj matrycy

Rodzaj matrycy powinien być matowy – dzięki temu nasz monitor do gier nie będzie odbijał światła, a obraz będzie znacznie bardziej widoczny. Matowe matryce jest również znacznie łatwiej czyścić.

Dodatkowe technologie

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowo zastosowane technologie, takie jak przykładowo g sync (synchronizacja na poziomie ekran <—> karta graficzna) czy monitory z zakrzywionym ekranem, które zwiększają kąt widzenia gracza.

Jak wybrać monitor gamingowy 144 hz?

W praktycznie każdej rozgrywce opartej na rywalizacji liczy się szybki czas reakcji matrycy – nic więc dziwnego, że zastanawiasz się, jaki monitor gamingowy będzie dla Ciebie najlepszy.

Postaraj się wybrać coś dla siebie, korzystając z poniższych kategorii:

Monitor do gier za 500zł

Krótko mówiąc: będzie ciężko.

Monitor gamingowy za taką kwotę posiadać będzie odświeżanie obrazu jedynie na poziomie max 75 hz, jednak przekątna ekranu powinna już wynosić pożądane 1920 x 1080 pixeli.

Jeśli Twoje gry nie wymagają piekielnie szybkiego czasu reakcji, to uda Ci się znaleźć do nich dobry monitor.

Przykładowe modele: Acer KA240Ybi / LG 24MP59G

Monitor do gier za 1000zł

Tutaj już będziesz mieć znacznie większe pole do popisu.

Sprzęt z tej kategorii cenowej oferuje w pełni wierne odwzorowanie światła, a także uraczy nas częstotliwością odświeżania na poziomie upragnionych 144 hz.

Przykładowe modele: Aoc c24g1 / Asus vg248qe

Najlepsze monitory gamingowe bez limitu cenowego

Ranking monitorów do gier można by rozpisać na parę stron A4, a i tak prawdopodobnie nie zmieścilibyśmy wszystkich wartych uwagi modeli.

Jeśli nie ogranicza Cię budżet, to znajdziesz mnóstwo ciekawych pozycji, w tym zawierających zakrzywiony ekran, bardziej szerokie kąty widzenia, oraz płynność obrazu nawet na poziomie 240 hz.

Najlepsze i najpopularniejsze modele: LG 27gl850 / Benq zowie xl2411p / LG UltraGear 27GP850

Monitor do gier – czy warto kupić?

Pieniądze wydane na dobry monitor do gier zapewnią nam wysoką rozdzielczość ekranu, częstotliwość odświeżania, oraz dobrej jakości wyświetlany obraz.

Monitory gamingowe są długowieczne

Jeśli chcesz kupić monitor do gier, który posłuży ci przez długi czas, wówczas warto zastanowić się nad wybraniem droższego modelu – sprzęt dedykowany strice dla graczy uchodzi za znacznie bardziej wytrzymały, niż jego klasyczne odpowiedniki.

Sprawdź pozostałe podzespoły

Upewnij się jednak wcześniej, czy twoja karta graficzna oraz pozostałe podzespoły zapewniają wydajność gry na poziomie ponad 144 FPS – jeśli nie, wówczas nawet najlepszy monitor gamingowy nie będzie pokazywał obrazu w częstotliwości 144 hz.

Udostępnij