Czy widać screeny na Instagram Stories?

czy widac screeny na instagram stories

Czy na Instagramie widać screeny? Więcej o Instagram Stories

Instagram Stories jest jedną z głównych funkcji portalu społecznościowego Instagram. Została wprowadzona do aplikacji w sierpniu 2016 roku. Polega ona na udostępnianiu zdjęć lub wideo w formie krótkich relacji, które można obejrzeć przez dwadzieścia cztery godziny klikając na zdjęcie profilowe danego użytkownika. Z owej funkcji korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy.

Jako osoby prywatne można w ten sposób dzielić się chwilami z życia codziennego, pokazywać jakiej muzyki w danej chwili słuchamy czy udostępniać posty innych osób. To co pokazuje się innym, zależy w zupełności od użytkownika. Firmy lub marki najczęściej reklamują w ten sposób swoje produkty czy działalność. Owe relacje często cechuje spontaniczność oraz pokazywanie tego, co dzieje się w danej chwili.

Zrzuty ekranu na Instagram Stories!

Bardzo często zdarza się, iż użytkownicy pragną zapisać treści znajdujące się na Insta Stories innych osób. Najprostszym i najczęściej używanym sposobem jest zrobienie Print Screena, czyli innymi słowy zrobienie zrzutu ekranu. Jest to zdjęcie obrazu występującego na ekranie, który w tamtej chwili oglądamy.

W niektórych aplikacjach czynność ta wiąże się z wysłaniem automatycznej wiadomości do użytkownika, którego treści zawarto na Print Screenie.

W przypadku Instagrama jest jednak inaczej. Czynność ta jest zupełnie anonimowa i żaden użytkownik nie dostaje informacji, iż jego treści zostały w ten sposób przez kogoś zapisane. Tak samo jest z zapisanymi relacjami, które możemy obejrzeć na profilu innych osób.

To, czy obejrzeliśmy kogoś Instagram Stories jest jednak widoczne dla osoby, która je zamieściła. Przy udostępnionych przez nią zdjęciach i filmach pojawia się lista osób, która je zobaczyła. W internecie możemy jednak znaleźć strony, które oferują nam w pełni anonimowe przeglądanie instagramowych historii innych użytkowników.

Robienie zrzutów ekranu a prawa autorskie

Ze względu na brak możliwości kontroli, które obrazy zostały przez kogoś zapisane, zalecane jest rozważne umieszczanie prywatnych treści w internecie. Trzeba również pamiętać, iż udostępnianie zescreenowanych treści w niektórych przypadkach może naruszać prawa autorskie. Jeśli zrobisz zrzut ekranu rzeczy, która nie należy do Ciebie, a następnie będziesz się pod nią podpisywał/będziesz próbował ją spieniężyć, możesz mieć problemy związane z prawami autorskimi. Nie wiadomo, kto zrobił screena relacji, jednak nie zwalnia to z odpowiedzialności o wspólne dobra.

Zrzut ekranu czatu na Instagramie

Bliźniaczo podobnie sytuacja wygląda w momencie, gdy ktoś zrobi zrzut ekranu z wiadomości prywatnej na Instagramie. Informacja ta nie będzie udostępniana dalej, a o zrobionym zdjęciu będziesz wiedział tylko i wyłącznie Ty – zrobieniu zrzutu ekranu nie będą towarzyszyć żadne dodatkowe komunikaty.

Teraz wiesz już, jak wygląda zrzut ekranu czyjegoś Insta Stories od środka. Wiele aplikacji/mediów społecznościowych informuje właściciela relacji o tym, gdy ktoś postanowi uwiecznić jego dzieło za pomocą screenshota. Instagram dba jednak o prywatność zarówno osoby postującej, jak i wykonującej zrzut ekranu. Chcesz wiedzieć więcej na temat mediów społecznościowych? Zapoznaj się także z naszymi pozostałymi artykułami.

Dzięki wiedzy z powyższego poradnika wiesz, że jeśli robisz zrzuty ekranu zachowana zostaje Twoja pełna anonimowość. Ma to zarówno swoje zalety, jak i wady – gdy naruszone zostanie czyjeś dobro, bardzo ciężko będzie ustalić, kto zrobił zrzut ekranu.

Udostępnij