Jak oznaczyć znajomego na FB?

jak oznaczyc znajomego na fb

Nieraz chcemy podzielić się ciekawym, ważnym czy śmiesznym materiałem z jednym ze swoich znajomych na portalu społecznościowym, jakim jest Facebook. Jedną z metod jest oznaczenie go, ale się to zmienia, w zależności od sytuacji.

1. Oznaczenie na osi czasu

Jest to bardzo łatwe – na stronie, która wyskakuje po zalogowaniu na portal, klikamy lewym przyciskiem myszy pod polem z napisem “co słychać“, na funkcji “oznacz znajomego“. Drugą metodą, jest kliknięcie napisu “co słychać“. Rozwija nam się inne menu i tu mamy dwie opcje do wyboru: pierwsza jest taka, że klikamy w funkcję “oznacz znajomego“, lub po prostu piszemy jego imię i nazwisko.

Jeżeli mamy dużo znajomych, których imię, nazwisko lub nick, pojawia się po wpisaniu pierwszej litery, to:

  • rozwija się nam menu kontekstowe,
  • z którego wybieramy osobę, do której adresujemy wiadomość, klikając na jej imieniu oraz nazwisku lub naciskając strzałkę w dół,
  • a gdy będzie ona zaznaczona na niebiesko, naciskamy klawisz Enter.

W przypadku pomyłki możemy wykasować imię i nazwisko klawiszem Back Space.

Zobacz również: Jak wylogować się z Facebooka?

2. Oznaczenie w grupach lub w postach pochodzących z grup

Obecnie istnieją trzy rodzaje grup na Facebooku: tajna, zamknięta i otwarta, o różnych stopniach tajności, ale nawet w grupach otwartych, możemy oznaczać jedynie członków danej grupy, klikając po prostu w pole komentarza oraz pisząc pierwsze litery jej imienia. Z grup otwartych możemy posty udostępniać (za pomocą opcji pod obrazkiem lub postem). Rozwija nam się wtedy menu kontekstowe.

Kliknięcie funkcji zwanej “Udostępnij teraz (znajomi)“, spowoduje, że post wyląduje na naszej osi czasu, a jeżeli chcieliśmy oznaczyć konkretną osobę, to musimy kliknąć trzy kropki na górze obok naszego imienia, nazwiska lub nicku i wybrać opcję “edytuj”. Rozwija nam się małe okienko, w które wpisujemy dane osobowe osoby, którą chcemy oznaczyć.

Jeżeli chcemy tego uniknąć, w tym samym menu, trzeba kliknąć “Udostępnij…” Rozwija nam się pole składające się z dwóch części: dolną (którą stanowi post) i górną, na której widnieje napis “Napisz coś o tym” i tam wpisujemy osobę, którą oznaczamy. Jeżeli ta funkcja z jakichś powodów nie działa, pod postem mamy pasek, na którym widnieją napisy: “Znajomi“, “Anuluj” i “Opublikuj“. Po drugiej stronie mamy trzy ikonki i klikamy w pierwszą z brzegu. Nieco wyżej pojawia się pasek, na którym wpisujemy dane osobowe znajomego.

Zobacz również: Jak utworzyć grupę na messengerze?

3. Oznaczenie na Fanpage’u (swoim oraz cudzym)

Jeżeli jesteśmy administratorem jakiegoś fanpage’a, nie możemy oznaczyć znajomego wprost. Na pasku z napisami “Lubię to“, “Komentarz” i “Udostępnij“, znajduje się dodatkowa, mała ikonka, ze strzałką obok. Klikamy w strzałkę i rozwija nam się menu kontekstowe. Wybieramy z niego swój główny profil i w sekcji dotyczącej pisania komentarzy, piszemy imię i nazwisko znajomego.

Jeśli chcemy podzielić się ze znajomym treścią fanpage’a do nas nie należącego, to po prostu klikamy, jakbyśmy chcieli skomentować i piszemy dane osobowe.

We wszystkich wymienionych przypadkach kończymy wpisywać imię oraz nazwisko znajomego naciskając klawisz “Enter“.

Udostępnij