Hashtag – co to jest hashtag?

hashtag co to jest jak dodac i do czego sluzy hashtag

Co oznacza hasztag? Jak go używać w social mediach?

“Hashtag co to jest” to jedna z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarki internetowe fraz. Jest to słowo lub wyrażenie poprzedzone charakterystycznym znakiem # zwanym potocznie “kratką”.  Bardzo ważne jest, aby pomiędzy oznaczanym w ten sposób słowem a znakiem # nie było przerwy – hashtag nigdy nie posiada w sobie spacji.

Hashtagi zazwyczaj wykorzystywane są do organizowania treści w internecie. Chodzi o to, aby to za ich pomocą oznaczać pewne grupy tematyczne. Taki sposób przedstawienia określonych treści umożliwia dotarcie ich do dużo większej grupy odbiorców niż bez oznaczenia znakiem #.

Co oznacza hasztag?

Źródłem dzisiejszych hashtagów są pewne kanały informacyjne, w których właśnie wykorzystywano hashtagi. Co oznacza hashtag w takim układzie? Cóż, stanowi on wyróżnienie ważnych komunikatów. Przykładem zastosowania danego hashtagu w mediach społecznościowych może być organizacja konkursu. Jeśli pragniemy, aby informacja o nim dotarła do jak największej grupy osób, możemy stworzyć hashtag wyglądający w następujący sposób: #konkurs. Korzystać można również z polskich znaków. Hashtagi sprawdzają się jednak nie tylko w przypadku najpopularniejszych portali społecznościowych, ale również tych mniej rozpoznawalnych.

Poza wyróżnieniem naszej treści otrzymujemy coś jeszcze – hashtag bowiem stanowi swoisty link, który odwołuje się do wszystkich informacji nim oznaczonych. Jeśli internauta kliknie w utworzony przez nas #konkurs przeniesie się do witryny, w której zobaczy wszystkie posty (nieważne kogo) oznaczone dokładnie takim hashtagiem. W tym miejscu warto dodać, iż hashtagi znalazły zastosowanie w językach programowania (np. języku skryptowym php), czy programach graficznych.

Jak używać hashtagów?

Istnieje kilka zasad rządzących w świecie internetowych hashtagów. W celu poprawnego tworzenia hashtagów należy bezwarunkowo się do nich stosować. Tak więc, jak zrobić hashtag?Podpowiadamy:

  • W celu rozpoczęcia hashtagu należy użyć znaku #
  • Cały hashtag musi być pisany w sposób ciągły, bez jakichkolwiek spacji. Co się stanie, jeśli taka spacja się znajdzie? Słowa następujące po niej będą już normalną treścią, a nie częścią naszego hashtagu. Z tego powodu warto oznaczać kolejne słowa rozpoczynając każde z nich wielką literą jak w przykładzie: #MojeUrodziny
  • Jedynymi dozwolonymi w obrębie hashtagu znakami są litery i cyfry – nie mogą się tam znajdować żadne znaki interpunkcyjne ani specjalne

Hashtag w portalach społecznościowych

Jednym z wielu miejsc, w których stosowanie hashtagów stoi na porządku dziennym, są właśnie portale społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, TikTok czy Twitter. Warto więc wspomnieć więcej o roli hashtagów w tych właśnie miejscach.

Znacznik na Instagramie – hashtagi w social mediach

Jest to częste pytanie, z którym zmagają się internauci. Oczywiście zasady tworzenia hashtagów na Insta są dokładnie takie same, jak przedstawiono powyżej. Istnieje jednak pewna etykieta ich tworzenia w obrębie danego serwisu.

Po pierwsze – warto zastanowić się nad celem utworzenia takowego komunikatu. Warto podkreślić, iż Instagram przede wszystkim służy dodawaniu zdjęć. Wynika z tego, że dodanie konkretnego hashtagu będzie służyło odpowiedniej kategoryzacji tych zdjęć. Przykładowo jeśli dodamy zdjęcie z imprezy urodzinowej i oznaczymy go #MojeUrodziny wszyscy będą wiedzieć, skąd ono pochodzi.

Ponadto, po kliknięciu w ten hashtag będzie można zobaczyć jak inni użytkownicy Insta świętują swoje urodziny – oczywiście pod warunkiem, że swoje zdjęcia oznaczyli dokładnie w ten sam sposób. I jeszcze jedno – jeśli sami będziemy chcieli wyszukać to zdjęcie, wystarczy tylko wpisać dany hashtag. Hashtagi na Instagramie sprawdzają się więc w przypadku, gdy chcemy dodać zrozumiałą etykietkę swojemu zdjęciu.

Jak dodać hashtag na fb?

Fb to skrót od popularnego serwisu społecznościowego Facebook. Hashtagi w tym serwisie będą odgrywały bardzo podobną rolę, jak na Instagramie.

Okazuje się, że w obydwóch tych serwisach hashtagi pojawiły się w celu oznaczenia ważnych informacji oraz ich odpowiedniemu skatalogowania. Poprawnie stworzony hashtag stanowi znacznik dla określonych treści.

Hashtagi… czy to ma sens? Jakie są popularne hashtagi?

Oczywiście! Hashtagi pozwalają w łatwy sposób oznaczyć ważne informacje, skatalogować je, a także porównać z innymi oznaczonym tym samym hashtagiem.

Warto także korzystać z popularnych hashtagów, dzięki czemu nieznajomi Ci użytkownicy będą w stanie łatwiej znaleźć Twoje zdjęcia. Do najpopularniejszych hashtagów zaliczamy chociażby #love czy #instagood. Te znaczniki ułatwiające znalezienie i grupowanie postów warto jest wprowadzić w użytek – oznacz więc danym hashtagiem swoją kolejną publikację i ciesz się większą rozpoznawalnością! Prawdopodobnie Twój post pojawi się w zakładce “Ostatnie” – tam ukazują się najnowsze posty oznaczone wybranym hashtagiem.

Udostępnij