Kiedy wprowadzimy poważne zmiany w ustawieniach systemu Windows, jednak okaże się, że nie do końca są trafione lub powodują niestabilne działanie systemu, z pewnością chcielibyśmy przywrócić komputer do poprzednich ustawień. W tym celu niezbędne okaże się “Przywracanie systemu”. Jak przywrócić system? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, aby uzyskać odpowiedź na to pytanie.
Przywracanie systemu Windows 7
Kiedy konieczne okaże się przywracanie systemu Windows 7 do poprzedniego stanu, należy wykonać kilka kroków. Zanim rozpoczniemy jednak zaawansowane kroki, warto wcześniej sporządzić kopie zapasowe najważniejszych plików i folderów. Jeśli już tego dokonaliśmy:
- klikamy ikonkę “Start”, która znajduje się w lewym dolnym rogu.
- Przechodzimy później do następujących opcji: “Wszystkie programy”, “Akcesoria”, “Narzędzia systemowe” i na koniec “Przywracanie systemu”.
- Powinno pojawić nam się specjalne okienko. Kiedy wszystko przebiega zgodnie z planem, na początku zaznaczamy możliwość “Wybierz inny punkt przywracania”.
- W kolejnym kroku wybieramy z listy datę i godzinę, która nas interesuje. Pamiętajmy, że pliki systemowe powrócą do takiego samego stanu, w jakim znajdowały się w wybranym przez nas momencie.
- Wybieramy opcję “Zakończ”, a następnie “Tak”.
Po chwili komputer powinien ponownie się uruchomić, a na koniec zostaniemy poinformowani o prawidłowo przeprowadzonym procesie odpowiednim komunikatem.
Zobacz również: Formatowanie dysku – jak sformatować dysk w Windows?
Przywracanie systemu Windows 8
Krok 1:
- Podczas uruchamiania systemu:
- przytrzymujemy kombinacje klawiszy “Shift” + “F8”, dzięki czemu wyświetli nam okienko z trybem odzyskiwania.
- Następnie wybieramy “Zaawansowane opcje naprawy”, później “Rozwiązywanie problemów” i “Przywracanie systemu”, a następnie przechodzimy do następnego kroku.
Jeśli jednak system operacyjny prawidłowo się uruchamia, wówczas po załadowaniu możemy podjąć następujące działania:
“Panel sterowania”, “Odzyskiwanie” i “Otwórz Przywracanie systemu”, ewentualnie korzystamy z możliwości uruchomienia polecenia za pomocą kombinacje “Win” + “R” i wpisując “rstrui.exe”.
Krok 2:
- Kiedy pojawi się okienko przywracania systemu, klikamy “Dalej”, wybieramy odpowiedni punkt przywracania i wciskamy “Dalej” i “Zakończ”.
- Na końcu zostaniemy poproszeni o potwierdzenie, klikamy więc “Tak”.
Zobacz również: Dysk zabezpieczony przed zapisem – co zrobić?
Przywracanie systemu Windows 10
Zastanawiasz się, jak przywrócić ustawienia fabryczne w laptopie Windows 10? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
- Zaczynamy od wpisania w polu wyszukiwania “Utwórz Punkt Przywracania” i wciśnięcia tej możliwości. Powinno otworzyć się nam odpowiednie okienko.
- W zakładce “Ochrona systemu” wybieramy możliwość “Przywracanie systemu”. Kiedy naszym oczom ukaże się nowe okno, wciskamy “Dalej”.
- Teraz powinniśmy zaznaczyć punkt, który nas interesuje, a następnie klikamy “Dalej”.
- Jeśli jesteśmy gotowi i zdajemy sobie sprawę z tego, co stanie się po przywróceniu systemu, wybieramy “Zakończ”, co jest równoznaczne z tym, że potwierdzamy operację.
Po krótkim odczekaniu komputer powinien uruchomić się ponownie i co ważne, zostanie przywrócony do punktu, którym byliśmy zainteresowani.